Георги Първанов. Снимка: БТА

Президентът Георги Първанов свика днес медиите, за да коментира проведените избори. Той започна с това, че се е въздържал от публични коментари до момента, с ясното съзнание за позицията си на държавен глава и че не трябва да отговаря на всички нападки, „независимо дали имат обиден характер“.

Нов изборен кодекс

„Трябва да бъде направен анализ и да започне запълването не просто по пробойните на Изборния кодекс, а подготовката на нов такъв, който да позволява провеждането на гарантирано честни демократични избори след година и половина. Нещо, в което аз все по-дълбоко се съмнявам“, заяви президентът.

Той се мотивира с няколко аргумента в полза на необходимостта от нов изборен закон.

„Когато се приемаше Изборният кодекс, аз заявих, че промените възпроизвеждат познати подходи и норми, за съжаление – някои трасират пътя за спечелването на служебна победа, вземане на своеобразна изборна зестра.

Случилото се по места на изборите потвърждава тази прогноза и тези процеси не могат да бъдат оправдани само с технически пропуски”, коментира държавният глава.

Възможно е изборният хаос по време на изборите да се дължи на некомпетентността на недостатъчния административен капацитет за избирателните комисии или на факта, че за първи път се провеждат избори в такъв формат, коментира президентът.

Според президента по време на изборите е имало смесване на институционалните и политическите функции на национално и местно ниво.

„В това число и ситуирането на МВР не като на безпристрастен и контролиращ орган, а като страна в изборния процес“, каза Първанов.

„Значи президентът може да стои и да пази авторитета на институцията, мълчейки, дори да не отговаряйки на преки обвинения, а вътрешният министър става ключовата фигура в изборния процес. Такъв случай в българската история няма“, заяви още той.

„Остава обаче съмнението и аз изразявам също това съмнение, за безпардонна преднамереност, целяща победа на една политическа партия на всяка цена”, каза Първанов.

„Ние си мислихме, че демокрацията е нещо веднъж завинаги постигнато. Оказа се, че връщането назад на изходната точка не е невъзможно, макар и във други, а може би и по-уродливи форми”, заяви той.

„ГЕРБ създаде една машина за избори, в която ново е съчетанието на добре познати в миналото инструменти. Предизвика се програмиран и контролиран хаос”, подчерта той.

„Политическата отговорност за този характер на предизборната кампания носи министър-председателят и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Така както и аз, като партиен лидер, съм си носил отговорност, независимо кой е бил председател на предизборния щаб“, заяви президентът.

„Партизански решения по всички нива на йерархията има, и тук е заложен рискът с преяждането с власт“, коментира президентът концентрацията на властовия ресурс в ръцете на ГЕРБ.

„Има партии, които дълги години са на гладна диета“, анализира темата с „преяждането с власт“ Първанов. Според него взимането на цялата власт не води автоматично до "преяждане".

"И СДС, и БСП, са имали подобен властови ресурс. Въпросът е как ще се реализира той. Виждам стремежа всички решения да бъдат партийно изгодни. Моделът "Румяна Желева" се възпроизвежда на всички възможни нива”, каза президентът Георги Първанов.

На въпрос как ще коментира поисканото касиране на президентския вот от БСП, Първанов отговори, че това е продължение на темата „Кой спечели изборите“.

Той уточни, че не е виждал мотивите им, но от медиите е разбрал, че основните критики на червените са свързани с Изборния кодекс, а той вече е имал президентско вето и е минал през Конституционния съд.

„Няма как сега да се атакува Изборният кодекс. Както казва римската поговорка: „Законът е за бдящите, не за спящите“, коментира Първанов.

Ако бъде уважено искането им за касация на президентския вот, това ще създаде прецедент, който може да се използва от всяка следваща политическа сила като оправдание за загуба на изборите, обясни президентът.

„Телевизорът победи хладилника“

„Един от основните изводи е, че телевизорът победи хладилника. Без да подценявам формите за пряк натиск по места“, коментира победата за ГЕРБ на изборите президентът.

Според него опозицията не била припозната в достатъчна степен като алтернатива, а хората все още не свързват надеждите си за по-добро с други политически партии.

„Масовото пропагандно въздействие на управляващите си каза думата. ГЕРБ спечели, независимо от икономическата криза“.

Тъй като не са се сбъднали прогнозите, че управлението ще се срине след „Бойковата зима“, Първанов даде съвет на останалите партии: „Лидерите на тези партии трябва да разберат, че, като стоят под дървото, ябълката на властта няма сама да им падне“.

„ГЕРБ се изгради на ефективна машина на избори, основаваща се на система от йерархии и зависимости – икономически, която създава мрежа за печалба на избори“, заяви държавният глава.

По думите му ГЕРБ не доказа, че може да управлява добре, но показа, че може да печели избори. „Каква е дългосрочната цена, която плаща демокрацията у нас, е въпрос, върху който трябва да се замислим. На тези избори умря политиката“, заяви президентът.

„Това беше състезание на технолозите, не на личности и политики. ГЕРБ показа мускули на тези избори“, обясни той.

„Изборите отминаха, идва зимата“

„След края на октомври ние се отдалечихме доста от възможността за постигане на каквото и да е съгласие по тревожните въпроси на деня“, каза президентът Георги Първанов.
Заради кризата виждаме, че понятието „национално съгласие“ е ключово в цяла Европа, заяви той, но не и в България.

„У нас рухнаха двата антикризисни пакета. Виждаме, че се работи на парче. Ето, БДЖ днес, утре друго. И на този фон виждаме един български парламент, в който ситуацията е всеки е срещу всеки“, заяви той.

„Досега най-последователната политика от страна на правителството и министър-председателя е била за футболните клубове“, коментира президентът.

„Ако искаме да имаме футбол, основан на подкрепата на държавата, да е еднакъв за всички. Рано или късно, някой ще търси отговорност за това пилеене на държавна пара", каза Първанов.

Рейтингът на парламента е паднал до ниво под това от времето на Виденов, когато протестиращи замалко не превзеха Народното събрание, коментира държавният глава.

„Нека, когато приемаме едно или друго политическо решение, да мислим, че може да ни се наложи да седнем на една маса и да търсим и такъв вариант – правителство на националното единство или сходен – да не дава Господ – правителство за националното спасение“, коментира той, визирайки ситуацията в Гърция.

Мерките, които трябва да се вземат сега, макар и закъснели, се нуждаят от широка политическа подкрепа, а вместо това виждаме остра конфронтация между участниците на политическото поле, коментира още Първанов.

В момента политическата изолация на партиите ще се задълбочава, заяви президентът.

„Не виждам БСП и левицата да са припознати като партньор от другата страна на политическото пространство“, заяви той.

„Намираме се на Рубикон. Може и да се продължи постарому, пък да става каквото ще, но това не е отговорната политика“, предупреди президентът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase