Снимка: архив, БТА
fallback

Спорове дали да има ваканция за изборите изпълниха парламента. Предложението на председателя на Народното събрание Цецка Цачева и депутатите да не се събират на заседания в дните от 12 до 21 октомври. Но да участват в работата на комисиите на парламента.

За това време те нямат право да ползват служебни автомобили, както и да получават пари за транспортни разходи. Цачева обясни предложението си с факта, че страната се намира в предизборна кампания.

„Дава се различна трибуна на парламентарните парти, което поставя в неравностойно положение извънпарламентарните партии”, аргументира се пред депутатите Цачева. При необходимост от спешни пленарни заседания депутатите ще бъдат уведомени да се съберат в залата, допълни тя.

Председателят на парламента обясни, че по-редно е в пленарната зала да не се показват графики, картини, вестници, аксесоари от предизборната кампания. „Ние освен законотворци сме и длъжни да бъдем близо до хората”, допълни Цачева. Пръв й опонира лидерът на ДСБ Иван Костов.

„Ние сме тук, защото хората са ни изпратили в НС. Ние сме избрани да представляваме тези хора. Не сме тук привилегировани. Аз не мога да разбера – ГЕРБ е 2 години в управлението на страната, това не е привилегия, а отговорност”, коментира Костов.

Той обясни, че аргументът на председателката е несъстоятелен, защото политически изказвания ще има и при заседанията на парламентарните комисии, които ще бъдат отразявани от медиите. Костов призова Цачева да изтегли проекта си.

„Всички предишни управляващи са търпели опозицията, не са правили опит да й затворят устата. Как другите са могли, а ГЕРБ не може? Волята на народния представител е суверенна. Аз ви призовавам: съберете малко сили и изтърпете БСП”, каза той. 

Аргументите на десницата допълниха и отляво. „Независимо от домакинските съображения на народния представител Цачева, когато е имало общински избори и президентски избори, Народното събрание е заседавало”, обяви от трибуната червеният депутат Михаил Миков. Той обвини в лицемерие председателя на парламента.

„Защо, като толкова сте загрижена за извънпарламентарните партии, не представите част от субсидията си на тях? Този акт е акт срещу конституцията, парламентаризма и гласа на народа. Вие носите своите отговорности”, допълни Миков. 

Отговори му председателят на групата на ГЕРБ Красимир Велчев, който уточни, че по време на парламентарната пауза командировъчни на депутатите няма да се плащат, а пари за бензин на личните автомобили също няма да бъдат давани. Велчев обърна внимание и на друг аспект от предизборната кампания за партиите.

Oще по темата

„Искат без пари да си направят кампанията, защото всяка изява по телевизията в периода на кампанията е платена”, коментира Красимир Велчев. Съпартийката му Снежана Дукова обясни, че аргументите на опозицията са добре обработен рефлекс. „Тук става въпрос за популизъм, за откровена лъжа и страх”, допълни тя и по този начин отново предизвика реакцията на левия юрист Михаил Миков. Той излезе на трибуната и на латински език й отговори следното: ”О, свещена простота!”.

В дебата се включиха и независими депутати. Стоян Иванов, който обикновено подкрепя решенията на управляващите в залата и гласува за тях, този път се разграничи от ГЕРБ. „Парламентът е висша форма на демокрацията. Политиката се прави тук, дали с популизъм или с конструктивизъм, но се прави тук”, коментира Иванов и обясни, че ще гласува против предложението на Цецка Цачева.  

След двучасови дебати по темата депутати приеха предложението. С 90 гласа „за”, 30 „против”  и един въздържал се. И така депутатите ще почиват от 12 до 21 октомври.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

55

мафия

преди 12 години

да ходят в ваканцийка ..но да не получат цялата заплата за октомври.

54

4444

преди 12 години

тия ако почиват сега,трябва да работят по Коледа и да им се забрани да ядат кюфтета и да пият ракия.не ги е срам.ЖАЛКИ СА.

53

ИзвънБГ

преди 12 години

Това не е парламент - това е бустан - пълен с тикви!

fallback