Снимка: Булфото
fallback

Нямаме нужда от Закон за българския език, защото езикът е саморегулираща се, динамично развиваща се система.

Това каза пред журналисти просветният министър Сергей Игнатов. Той допълни, че това е мнението му и като учен, и като политик.

Според министъра "подобно законодателство няма да ни помогне с нищо и ще се присъединим към държавите с такова законодателство, но и те нямат, кой знае какви успехи".

"България има голям грях към езика след 9 септември 1944 г., тъй като са приети изменения в правописа, които отдалечиха страната ни от българската диаспора. Минаха много години, затова може да се помисли за едно смекчаване в тази посока", смята Сергей Игнатов.

Той отбеляза скандинавска практика в подкрепа на езика, която може да се приложи и у нас.

"Например, млади български автори, които са публикували стихове, разкази и желаят да пишат книга, да могат да получат право на двегодишна стипендия със средна работна заплата на месец, за да могат да представят този ръкопис след две години", разясни образователният министър.

По думите му такива практически грижи трябва да имаме в подкрепа на българския език, който е подложен на огромен хилядолетен натиск.

"Добра новина е, че на фона на всички лоши прогнози от миналата година имаме обратен процес - българската емиграция започва да се връща в България", подчерта Игнатов.

По думите му това поставя на дневен ред въпроса как да обучаваме на български децата, родени в чужбина.

"Хубаво е, че България става отново притегателна и хората се завръщат", обобщи министърът.

"Миналата година около 200 000 души по неофициални данни са започнали да се движат към България", съобщи Игнатов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

133

!!!!!

преди 12 години

Стига дрънка ами се захващай за електронните учебници. Даже калпавите руснаци те изпревариха:Теперь о том, что действительно важно. Переход на электронные учебники назрел давно. Понятно, что этот переход абсолютно невыгоден всем тем, кто сегодня печатает учебники бумажные, и всю сопутствующую литературу. Если предположить, что заявленная Чубайсом цена на мягкую электронную читалку включает в себя компенсацию для Генералов Бумажных Карьеров, то цена прогресса в целом для страны не так уж велика. По большому счету, в ближайшие год-два ему необходимо прорвать оборону: добиться, чтобы все учебные материалы в школах и институтах были узаконены, создать и утвердить стандарты. А как только это произойдет, рынок уже сам разберется, чьи читалки лучше роснановские, российско-стартаперские, или западно-брендовые. И если в итоге лет через пять, когда мой ребенок пойдет в первый класс, ему не придется таскать на спине килограммы учебников, то лично я скажу Анатолию Борисовичу большое человеческое спасибо.

132

Емигрант

преди 12 години

Да,да, всички емигранти се врьщат в Бьлгария да пишат стихчета! Тоя е за психо клиника! Как не го е срам да говори такива глупости!

131

Анонимен

преди 12 години

"Миналата година около 200 000 души по неофициални данни са започнали да се движат към България", съобщи Игнатов.Да , когато лудниците бяха в ремонт.

fallback