Снимка: Архив Булфото
fallback

Русия остава на позицията си за фиксирана цена на АЕЦ "Белене", обявиха от "Росатом". Те отново увериха, че проектът отговоря на най-високите стандарти за сигурност.

Това стана ясно по време на видеоконференция от Москва между служители на руската компания и експерти на Европейската комисия от Брюксел и Лондон.

На предстоящата среща на Г-8 пък руският президент Дмитрий Медведев ще лансира нова иницианива за ядрена безопасност, която предвижда повече отговорности за правителствата в страните с атомни централи, предаде БНР.

България беше многократно спомената сред държавите, в които Русия планира да строи нови ядрени мощности, отговарящи на най-високите стандарти за безопасност.


"Няма причини заради поуките от АЕЦ "Фукушима" да променяме нищо в плановете за "Белене", защото централата е проектирана така, че да устои на всякакви възможни предизвикателства и инциденти. Сега сменяме формата за определяне на стойността – цената ще е фиксирана и няма да се променя, докато не завършим строителството”, каза зам.--директорът на "Росатом" Кирил Комаров.

Български представители вече определиха този вариант като по-скъп и неизгоден. До този момент е известно, че България настоява за цена от 5 млрд. евро, докато Русия настоява да получи 8-9 млрд.

Oще по темата

Синята коалиция най-вероятно ще се готви за вот на недоверие към правителството, ако се подпише проектът АЕЦ "Белене". Това прогнозира Румен Христов - заместник-председател на СДС и кандидат на синята партия за президент. Според него проектът "Белене" е ненужен за България и се превръща в изключително скъпо удоволствие."Ние казваме "не" на не толкова сигурната и не толкова ефективна руска атомна енергетика", заяви той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

321

преди 12 години

Господа, не бълвайте глупости! ВЕЦ, ТЕЦ и др. били неефективни! А как се измерва ефективността? Хайде да приемем, че ще измерваме в пари за произведен ток, но по неговата СЕБЕСТОЙНОСТ, а не по ЦЕНА. Цената е приета от енергийните регулатори било за насърчаване на инвеститорите (нали затова у нас ВЕИ са скъпи!), било за санкции срещу въглеродни емисии и т.н. В целия свят най-ниска е себестойността на вятърната енергия, после от ВЕЦ, после от старите АЕЦ (защото са амортизирани), от ТЕЦ с когенерация (парно и пр.), А ОТ НОВИТЕ АЕЦ Е ОТ НАЙ-ВИСОКИТЕ! Рано или късно себестойността ще стане определяща! Да не говорим, че България в момента замисля да спира централи, защото няма какво да прави толкова много ел.енелргия! И най-накрая, да не говорим, че тази централа така или иначе НЕ Е БЪЛГАРСКА, щом като нашата държава НЕ Е ИНВЕСТИТОР и ще плаща било 5, било 8-9 милиарда евро, за да добие собственост! Според всички специалисти, както и според интервюто на министър Трайков, цената на тока от АЕЦ ще е около 5 пъти по-скъпа, отколкото от Козлодуй, т.е. ще е колкото субсидираната на вятърните централи. Забравете както за евтин ток, така и за процъфтяваща икономика, здравеопазване и образование! Единствената полза е за джобовете на определена група избраници.

15

123

преди 12 години

Става въпрос за това, че много скоро ще се наложи не само по-скъпо да плащаме за ток, ами може и да се наложи внос... не знам кое е по-евтино - да си го правим сами или да купуваме от румънците например. Атомната енергия за сега няма алтернатива! ВЕЦ, ТЕЦ и каквито и да било други мощности просто са неефективни и крайно недостатъчни за нашите условия...

14

Анонимен

преди 12 години

По принцип не съм против ядрената енергия ,но в конкретния случаи тази цена и огромна за държава като БГ! Вие за тези милярди знаете ли колко ВЕЦ , ПАВЕЦ ,ветрогенератори могат да се построят ? А ПАВЕЦ е супер наложително да се изградят поне 3 пъти мощноста която е в момента защото е единствения начин за регулиране на пиковете в момента! Ветрогенераторите също имат нужда да събират някъде енергията от своите пикове ! За това трябва да харчим пари не за ядрени централи!

fallback