Снимка: Булфото
fallback

Всеки, който иска да стане охранител, ще трябва да премине задължително психотест в здравно заведение.

Досега законът позволяваше охранителните фирми по своя преценка да изискват или такова удостоверение, или психолог на място да преценява кандидатите.

Промяната е наложена поради съмнението, че тези тестове във фирмите са правени формално.

Измененията са заложени в Закона за частната охранителна дейност, които бяха приети на първо четене в парламента.

„За психическата годност ние нищо не отменяме. Отменя се само изследването, което правят фирмите. Всяка фирма си наема определен институт или психолог, който дава това удостоверение, че кандидатът е годен за извършване на охранителната дейност.

Сега ние ще искаме удостоверение, че кандидатът е психично и физически здрав. Промяната се наложи, тъй като досегашният тест се правеше формално”, коментира комисар Николай Григоров, началник-отдел главна дирекция „Охранителна полиция” в МВР.

Той заяви, че похитителят в Сливен, който държа шестима заложници в банка, също е издържал психотеста, направен от наетия от охранителната фирма психолог.

Остава изискването за поне средно образование за длъжността "ръководител на охранителна дейност", а за охранител – поне основно.

Според Григоров това е достатъчен образователен ценз, но макар че в този закон не е предвидено, трябва да бъде регламентирано професионално образование за охранителите.

Охранителите у нас били около 130 хил. души.

Частни охранители у нас ще могат да бъдат и граждани на страни членки на Европейския съюз, на друга държава, която е страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.

В момента в закона изрично е записано, че охранители и ръководители на охранителна дейност могат да бъдат само български граждани, което според ЕК е дискриминационно.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

Lady

преди 12 години

Нищо не е разбрал комисар Григоров. Няма текст в закона, който да определя необходимост от удостоверение за "психичната годност". Изисква се единствено медицинско (от "психото"), че е "психически здрав", което предполага липса на патология. Разлика между двете понятия има и то съществена. Може човека да е психически здрав, но да не е годен за извършване на тази работа, още повече има значение това къде, какво и как се охранява, за да се преценят критериите...

36

анонимен

преди 13 години

хм...по Живково време на тия им викахме пазачи...а сега дали се наричат охранители или бодигардове все тая...те всички все пазят нещо или някого...а дали имат издържан психотест или не не е важно.срамота е млад човек да се одреме да пази каквото и да било с някаква мижава заплатка...живота си тече и този млад човек до като се огледа и ще е остарял вече .а човек трябва да се развива .иначе се обрича сам

35

реактор

преди 13 години

Не е толкова важен психотеста за охранители!По-важно е миналото,средата,крими историята ако има такава,във времето когато се взема решението за разрешаването на индивида да притежава оръжие! Фактите а не плоските решения,обосновани на догатки от психолозите! Вси4ко е за пари,а 4овек винаги може да превърти в тая загубена държава.

fallback