Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Специализиран надпартиен орган да контролира специалните разузнавателни средства, а информацията, събрана чрез СРС-та, да се съхранява до приключване на делото.

Това са част от предложенията на държавното обвинение за законодателни промени при използването на СРС-та. Концепцията бе представена от Върховната касационна прокуратура  след обсъждане и с представители на неправителствени организации.

Идеята е новият орган, който ще контролира съхраняването на информацията от СРС-та, да бъде независим от политическо влияние.

Той ще бъде контролиран от парламента, а членовете му ще се избират с квалифицирано мнозинство, а не на квотен принцип. Към него могат да бъдат избирани представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, поясни зам. главният прокурор Галина Тонева.

Тя обясни, че идеята за промяна в законодателството е дошла след проблеми при няколко конкретни случая в съдебната практика при използване на СРС-та като мотивите за решението на съда по делото срещу Будимир Куйович.

Oще по темата

Една от целите на прокуратурата е да се ограничи използването на СРС-та. Галина Тонева коментира, че покрай последните скандали е станало ясно, че броят им се завишава в последните години.

Ограничаването може да бъде осъществено по няколко начина.

Единият е СРС-тата да се прилагат според спецификата на престъпленията и разследването, а не спрямо тежестта на наказанието, както е в момента. Зам. главният прокурор коментира, че използването на специални разузнавателни средства при документните престъпления, например, е излишно, защото този тип престъпления се доказват с документи.

От ВКП предлагат и исканията за използване на СРС-та да се правят само от ръководителя на съответната прокуратура, а не от наблюдаващите прокурори, както е в момента.

Сред предложенията е и цялата записана информация да се съхранява до края на експлоатирането на СРС-тата, а освен оригиналния носител, да се пази и текстов файл на записа. Така, ако по време на съдебно заседание подсъдимият смята, че представените данни са изопачени, ще може да се прослуша звуковият файл, коментира галина Тонева.

Според прокуратурата трябва да се даде възможност на гражданите, които са били записвани със СРС-та и срещу които не е доказано престъпление, да могат да потърсят обезщетение, след като бъдат уведомени, че са проверявани.

Друга идея на ВКП е да се създаде електронен регистър на използваните СРС-та.

Предстои концепцията за законодателните промени да бъде представена на премиера Бойко Борисов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

онбашията

преди 13 години

съдейки по воя който се надига от тия срста, тая перверзия праволюбството се е намърдала в почти всеки един, нищо че като пуснат някой убиец всички надават вой и искат кръв. ситуацията е като във древна гърция, всички са станали *** под влияние на общественото мнение, нищо че само малък процент са сбъркани по природа и ги влече мъжкото.

11

VAS8ILISQNISEVROPA

преди 13 години

АКО НЯМА ДАЛАВЕРИ...СЕРЕСЕТАТА САМИ ЩЕ ИЗЧЕЗНАТ....

10

нд

преди 13 години

Не само да се контролира роя на СРС-тата , а и поводите, с които съвсем легално могат да започнат да ви подслушват, ако някой ви поръча: 1.Анонимка. 2.тендинционно обаждане на вашия номер примерно с картата на заловен престъпник и куп други ченгеджийска номера, които могат да бъдат повод да ви поставят на подслушване.

fallback