България "вече не е заинтересувана" от проекта за петролопровод, свързващ Черно с Егейско море.

Това казва премиерът Бойко Борисов в интервю пред британския "Файненшъл таймс".

Борисов даде ясно да се разбере, че страната планира да излезе от проекта "Бургас–Александруполис" и да сложи край на 3-годишното партньорство с Русия и Гърция, след като екологичната оценка за петролопровода бъде изготвена в началото на следващата година.

Министър-председателят дава интервюто преди разговорите в София с руския вицепремиер Виктор Зубков за съвместните енергийни проекти и цената на природния газ.

"Бившият главен секретар на МВР и треньор на националния отбор по карате Бойко Борисиов обеща да защитава интересите на най-бедната страна членка на Европейския съюз, след като неговата дясноцентристка партия спечели парламентарните избори миналата година", пише "Файненшъл таймс".

"След петролния разлив в Мексиканския залив не мисля, че ще е безопасно танкерите да разтоварват петрол в открито море, в туристическия регион", казва Борисов.

285-километровият петролопровод между Бургас и Александруполис трябваше да намали трафика на танкери в натоварения проток Босфор.

"Тръбата ще ни носи не повече от 35 милиона евро от транзитни такси, но ще изложи на риск туристическа индустрия, равняваща се на 10 милиарда евро годишно", отбелязва българският премиер.

Официални източници твърдят, че България може да избегне плащането на неустойки, ако се откаже от проекта на базата на негативна екологична оценка.

Борисов обявява и намерението за преговори с руската страна за намаляване на цените на природния газ, който страната получава единствено от Москва.

Още по темата

От този месец българските домакинства плащат 28-30% повече за природния газ, по силата на сделка, сключена от предишното социалистическо правителство, което намали отстъпките, които "Газпром" получава за преноса на синьото гориво по българската мрежа.

"Германия купува газ от "Газпром" на цени, почти наполовина по-ниски от тези, които плаща България... така е и в Турция. Защо газът става по-евтин, щом напусне България и влезе в Турция?", казва Борисов.

По думите му страната ни плаща 259 долара за 1000 кубически метра газ, а за сравнение Германия плаща по 150 долара, Турция – по 155 долара, и то за газ, транзитиран през българска територия.

България се обърна към Гърция и Турция в опит да намали зависимостта си от руския газ, и подписа меморандум за междусистемна връзка с Гърция, от която ще идва азербайджански газ,  коментира "Файненшъл таймс".

Бойко Борисов казва, че още е решен да реализира "Южен поток", както и проект за пренос на руски газ през тръбопровод под Черно море.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase