Снимка: БГНЕС

Депутатите от различни парламентарни групи се обявиха против голяма част от антикризисните мерки, които изтекоха в публичното пространство, и ги определиха като драстични и неполезни.

Според Драгомир Стойнев от Коалиция за България тези мерки няма да стимулират икономическата активност, а точно обратното – ще обрекат хиляди на глад и мизерия.

По думите му, правителството е решило да наруши социалния мир и да има протести подобно на тези в Гърция.

„Финансовият министър Симеон Дянков е неспособен да събере приходите в държавата и отстраняването му е най-добрата антикризисна мярка“, коментира левият депутат Антон Кутев.

Като „драстични“ определи антикризисните мерки съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов.

Според него някои от предложенията са изпълними, но други са толкова тежки, че дори и в най-трудните години на кризата през 1991 г. и 1997 г. не се е прибягвало до подобни мерки.  

„Не съм убеден, че това са мерки на финансовия министър“, коментира Костов, който изрази мнение, че обявените мерки са идеи на експерти и припомни, че никой политически не е застанал зад тях.

Според Костов ограничаването на някои от привилегиите на държавните служители е допустимо, за определен срок – докато отмине кризата.

Още по темата

Той заяви, че е против "евтините прийоми" финансовият министър да бъде "изведен пред скобите на правителството" и да не се вижда в антикризисните мерки волята на цялото правителство.

По думите му това е самоубийствена политика в условията на криза и не трябва да се позволява от управляващите и от партиите, подкрепящи правителството.

Попитан дали с предложенията се тества общественото мнение, Костов коментира, че това е позната стратегия и няма нищо непочтено.  

Депутатът от ДПС Алиосман Имамов упрекна управляващите, че основният политически метод, който използват, е този на пробата и грешката.

Според него сега ГЕРБ чака да чуе общественото мнение и в зависимост от реакциите на синдикати, работодатели, обикновени хора, правителството ще състави списък с мерки, който да предложи за одобрение.

„Аз съм убеден, ако мога така да се изразя, че това е „голямата секира” с надеждата следващите мерки да бъдат „преглътнати” по-лесно под формата може би на по-малка секира”, смята съпартиецът му Хасан Адемов.

Според Алиосман Имамов тези мерки продължават генералната политика на ГЕРБ да се прехвърля тежестта на кризата върху по-слабите социални групи.

Той се обяви категорично против облагането на по-високите пенсии с данък и заяви, че чиновниците ще имат пълно основание да искат компенсации, при положение, че доходите им бъдат значително редуцирани.

Според Имамов тези мерки ще удължат кризата, тъй като ще окажат сериозен натиск върху потреблението.

„В криза не трябва да бъдат налагани нови данъци, по-голяма тежест може да е контрапродуктивна“, бе коментарът на съпредседателя на Синята коалиция и лидер на СДС Мартин Димитров.

По думите му единственото решение е предложението на СДС за свикване на антикризисен щаб, който да реши кои разходи могат да бъдат спрени или отложени - например покупки за армията или да бъде съкратена ненужна администрация.

Мартин Димитров подчерта, че хората могат да загубят доверие в правителството, ако бъдат натоварени повече в условията на криза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase