Иван Костов: ДПС е мафиотска организация. Снимка: Булфото
fallback

"ДПС е в криза, защото митът за Доган като гарант за етническия мир рухна.

Той рухна, защото България вече няма нужда от Доган, защото е член на ЕС, член е на НАТО, а правилата в ЕС не изискват такъв като Доган да гарантира правата на българските турци".

Това обяви в интервю за Dnes.bg лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов.

По думите му сега в партията на Сокола тече идеологическа и историческа криза на развенчаване на лидерския мит.

Костов е категоричен, че скандалите, които се вихрят в ДПС, ще бъдат разкрити, но от едно ново управление.

"Ако те не са на власт, всичко ще излезе и хората ще разберат за какво става въпрос. В момента ги прикриват, опънали са чадър, крият всичко за тях.

Ето например разработката "Лиана". Достатъчно е да я прочетат хората, за да разберат за какво става въпрос. Няма нужда нито от съд, нито от каквото и да било. Трябва да се махат тези, които са визирани вътре в нея", категоричен бе тъмносиният лидер.

Иван Костов оприличи ДПС на мафиотска организация, "тежко корумпирана, която се подвизава като политическа партия".

"Още повече Доган беше толкова самонадеян и говореше за себе си, че е милионер в зелено, че прави бизнес център в партията, че с една усмивка дава път за бизнеси и за кредити, че има обръчи от фирми и какво ли не.

Та той си е признал почти всичко - че е свързан с "Мултигруп", че е наследник на Илия Павлов, и това го виждаме всички", каза Костов.

Според него обаче кризата в ДПС е добре дошла за БСП, защото "пречи да се фокусираме  върху слабостите на Българската социалистическа партия, бюджета или корупцията".

"А основният начин да се спаси изпълнителната власт от корупцията е не да се търси съдът и да бъдат съдени, а да бъдат премахвани и уволнявани.

Колкото по-често и колкото за по-малки обвинения биват уволнявани хора, толкова по-бързо ще се затворят корупционните практики", каза Костов и похвали ДСБ, че точно тук вижда ролята на компетентните кадри, които има партията му.

"Виждаме ролята си като носител на един голям управленски потенциал, ние сме  компетентни за разлика от голяма част от днешните управляващи, а и за съжаление - на една голяма част от опозицията.

Ролята ни в едно бъдещо управление е да бъдем компетентен коректив, да бъдем гаранцията за спазване на определени правила за добро управление", каза той.

Тъмносиният лидер отново припомни, че партията му е отворена за преговори и взаимодействие с десните сили, стига да отговарят на определени изисквания:

"Искаме това да са антикомунисти, искаме специални усилия да се възстановят и да бъдат завършени реформите в полицията, вътрешната сигурност, съдебната система, здравеопазването, образованието, администрацията.

Ние сме готови на взаимодействие, включително и за коалиране, с тези, които отговарят на условията", заяви Иван Костов.

Тогава виждате ли бъдеща коалиция с ГЕРБ, "Атака"?

"Това ще покаже следващото Народно събрание.

"Атака" са ксенофоби, те не отговарят на нито една европейска практика за нормална политическа партия, съжалявам, че го казвам. Но имат възможност да се променят, трябва да изоставят определени тези.

Не могат да говорят и да се държат по този начин. Искат промяната, но просто трябва да направят много сериозни крачки", завърши лидерът на ДСБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

225

муспи

преди 15 години

94, ти си от тези 25% малоумци, защото смяташ че гласовете се броят. Останалите 75% не са такива, след като се досещат че мутрите и комунистите, след като държат всичко, няма защо да броят.

224

преди 15 години

Добро утро свате!

223

kradec

преди 15 години

Независими депутати искат нова конституция Курс за свикване на Велико Народно събрание и приемане на нова конституция, регламентираща мажоритарен вот и двойно по-малък брой депутати в парламента - 120, поискаха вчера партия Ред, законност и справедливост на независимия депутат Яне Янев и сдружение Европейски демократически институт на колегата му Димитър Абаджиев. Двете формации се подписаха под политическия проект България на гражданите и регионите. Сегашният политически модел е заложен от БСП и Андрей Луканов през 1990 г. и е подобен на руския - управляват олигарси, преплетени с политическите партии, обясни Абаджиев. И припомни, че във всички доклади на Европейската комисия досега партньорите ни в ЕС са намеквали за очаквани промени в конституцията. Гражданите и регионите да имат свое представителство в законодателната и изпълнителната власт, каза Янев. Затова една от идеите е представители на регионите да могат да контролират НС чрез създаване на втора камара на представителство на регионите. Това щяло да пресече и парашутирането на кадри по места от партиите и щяло да наложи естествените местни лидери. Към проекта можели да се присъединят организации, неучаствали в управлението в последните 19 г.

fallback