Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Бъдещето, свързано с изкуствения интелект и IoT (интернет на нещата), ще бъде доста предизвикателно от гледна точка на киберзаплахите. Вървим към дигитална диктатура в недалечното бъдеще, което ще трябва да бъде посрещнато по адекватен начин. Технологично предстоящите избори у нас са добре осигурени. Финанси, енергетика, инфраструктура в България - не са защитени. Това каза доц. Златогор Минчев, Институт по информационни и комуникационни технологии към БАН и ръководител секция "Информационни технологии в сигурността", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Да "хакнеш" цяла една държава като Грузия далеч не е невъзможно, ако това е направено от Русия, при положение че Грузия е бивша съветска република и руснаците много добре знаят как функционира тази държава. От друга страна само с технологии това е невъзможно да се направи. Нужно е и съдействието на хора, коментира доц. Минчев. "Ще цитирам една стара книга от 1984 година, че "Големият брат ни мониторира". В случая става въпрос за руснаците в Грузия. За тях е интересна и Молдова около референдума".

Всички информационни канали и смарт решения могат да се превърнат в "портали", където може да се инсталират системи за шпионаж, обясни гостът. "Да не говорим, че може и по-страшни заплахи да се реализират за критичната инфраструктура, в това число енергетиката, водоснабдяване и т.н. Но едва ли в Грузия тези системи са толкова високотехнологично развити. Въпросът е дали тези подслушвания не стават с политическо съгласие, предвид обема".  

"Възможно е и това да го има. Предвид това, че голяма част от тези технологии се поддържат от руски специалисти. (...). За това трябва да се замислим и за cloud услугите - те да са достатъчно добре защитени и зависи кой ги хоства. Трябва да внимаваме сайтът ни да се стопанисва от наши политически съюзници, а не конкуренти, защото тогава цената може и да е добра, но не е ясно какво ще се случва с информацията".

На въпроса дали нашите, български институции, са защитени електронно, гостът бе категоричен: "Не. И това е по една проста причина, не че не се стараят (...), но няма пари. За такова нещо трябва да има програма".

"Финанси, енергетика, инфраструктура - не са защитени. За да поддържаме една защитна система, трябва да има инвестиционно планиране, в това число и за частния бизнес. Трябва да се търсят програми, с които той да бъде подпомогнат, за да извърши тези промени. Трябва да има програма за устойчивост на решенията за сигурност и тя да се обновява на две години (например), както и да се обучава персоналът", подчерта доц. Минчев.

"Технологично изборите са добре осигурени. Да се надяваме, че хората ще вярват по-малко на дезинформационни кампании в социалните мрежи. И да се надяваме, че по-малко кибер заплахи, свързани с автономния изкуствен интелект, ще наблюдаваме. Има опасност програми да променят вота на избирателя, а не хора, по предварителна задача. Тогава ще наблюдаваме интересен резултат. Вървим към дигитална диктатура в недалечното бъдеще, което ще трябва да бъде посрещнато по адекватен начин".

Ние все още водим дебат за или против машинното гласуване, когато отдавна има електронно банкиране, което значи, че отдавна има и вариант за сигурно електронно гласуване. Това обаче би работило в ущърб на партиите, които в момента са на политическата сцена, защото тогава в гласуването масово ще се включат младите хора и ще променят коренно картината, категоричен бе гостът.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

аз

преди 1 час

книгата се казва "1984", но не е от(публикувана) 1984-та година, а от 1948-а! Не се разбира само дали доц. Минчев не знае това или Анисия Иванова го цитира неправилно (и в двата случая тя вероятно не знае за какво става въпрос..)

10

Добър ден

преди 1 час

Електронни зомбита отфавна живеете в диктатура

9

Ха ха,

преди 2 часа

...че те тази диктатура китайците отдавна си я въведоха! А в Тюрьмата на народите диктатурата не е "дигитална" , там всеки топи всеки! В Сев.Корея познават кой е "враг", ако не се смее , когато вождът е заповядал, и ли не реве под негова команда!

fallback