Снимка: Pixabay

Лекари от клиниката по детска ендокринолигия "Проф. Иван Митев" в сътрудничество с лекари от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" ще проведат скрининг - ранна диагностика, на диабет тип 1 при деца, от новородени до 18-годишна възраст, които имат роднина по първа линия с това заболяване.

"Проблемът е сериозен в България. Такъв скрининг за захарен диабет тип 1 не е правен, 99% от децата биват диагностицирани в трети стадий, когато е задължително инсулиновото лечение”, сподели пред БНР д-р Наташа Янева от болница "Проф. Иван Митев".

Специалистът допълни, че подобен тип скрининг в развитите държави се прави от поне 10 години, а ние го правим чак сега.

Д-р Янева обясни, че рисковите фактори за развитието на тип 1 захарен диабет от 40 до  50% е генетична предразположеност, останалото е фактори на околната среда. "Не можем да фиксираме един рисков фактор, но наследствеността има значение. Не можем да направим цялостен скрининг, а целеви на деца, които имат първа степен тип 1 захарен диабет".

Мащабното изследване обхваща деца с риск от диабет тип 1, които имат родственик, "защото риска да отключат е средно 15 пъти по-висок от останалите деца, който нямат такъв родственик".

Д-р Янева обясни, че за изследването се взема венозна кръв и се изследват 4-те антитела, специфични за тип 1. При установяване на две положителни означава, че детето вече е с диабет тип 1 и рискът да развие на инсулинова зависимост е 75% до 5 години.

"При установяване на диабета следва интензивно наблюдение. От друга страна се прави плавен преход към инсулина, третото е предложение за приложение на лекарство, което забавя 3 години нуждата от инсулин", коментира д-р Янева.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase