Снимка БГНЕС, архив

НАТО ще плаща за изграждането на базата в района на Кабиле и Безмер. Това се разбра от изявления на военния министър Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, които бяха в района.

Там се предвижда изграждането на многонационален дивизионен щаб, в който първоначално  да бъде разположена съществуващата бойна група на НАТО. Идеята е да може да се разгръща при нужда бригада и дори дивизия. Мястото бе избрано заради близостта му до летище, пристанище и полигон „Ново село“, както и заради съществуващата железопътна и пътна инфраструктура, пише "Сега".

Запрянов обяви сега, че Министерството на отбраната е в процес на координация с Агенцията на НАТО по поддръжка и придобиване (NSPA) и предстои да бъде сключен договор с нея за осъществяване на проекта. „Това е български казармен район, който ще остане такъв. Идеята е да се построи инфраструктура, която може да посрещне и да настани Бойната група на НАТО, включително ако се наложи да бъде разгърната до бригада“, каза министър Запрянов. „Желанието на военното ръководство, което и аз подкрепям, е освен за устройването на Бойната група да помислим и за устройването на българските военнослужещи, които са в района. Когато проектът е готов, ще можем да съобщим неговите параметри, като това ще отнеме поне година и половина“, допълни той.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пък допълни, че необходимите средства за реализацията на този проект са разчетени. „Работим усилено за това голяма част от този инвестиционен проект да бъде покрит от общите фондове на НАТО и имаме пълното разбиране от нашите съюзници“, заяви той. Адмирал Ефтимов отново подчерта важността на подобряването на условията за българските военнослужещи чрез изграждането на необходимата инфраструктура на казармен район „Кабиле“. Той посочи, че те заслужават оказваната подкрепа от политическото и държавното ръководство да продължи. „Ние сме мотивирани да превърнем всеки отделен лев в отбранителна способност“, категоричен бе адмирал Ефтимов.

Още през юли м.г. стана ясно, че НАТО предвижда за България формиране на мощна бригада от много добре обучени части на няколко държави.Тогавашният премиер Николай Денков обяви,че така ще се увеличат 4 пъти войниците на Алианса. Според одобрените регионални планове на защита на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, настоящата батальонна бойна група на НАТО в България трябва да стане бригада.

По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от около 1300 войници, а бригадата - около 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На практика в бригадата има няколко батальона.

В момента в България има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини "Страйкър". Великобритания изпратиха рота от състава на Кралския ирландски полк на Британската армия, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Самата Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.

Пак през юли м.г. бе обявено, че България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щаб, който да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това се разбра тогава от участие на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който беше част от българската делегация на срещата на върха на Алианса във Вилнюс. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, то ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.

Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече подобен в Румъния, който упралява дивизията "Югоизток". След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, то той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства.

"Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства", допълни  тогава Ефтимов.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase