fallback

Нито остра тревожност, нито стабилно спокойствие има сред обществото по отношение на потенциална пропаганда в училищата у нас. Българите са по-скоро разделени, а значими нива на несигурност, непознаване на проблема и липса на информация предпоставят възможност от поляризация. Това показва специално национално представително проучване, проведено от "Галъп интернешънъл болкан" по поръчка на БНТ в навечерието на първия учебен ден.

Теренът на изследването е в началото на септември. Интервюирани са 802 пълнолетни българи по метода "лице в лице".
 
Обществото у нас е по-скоро разделено в опасенията си за наличие на пропаганда на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация в българските училища. Запитани 39,1% от българите в национално представително проучване споделят, че имат подобни притеснения. Близо една трета от респондентите (32,2%) обаче заявяват, че не се тревожат за такава пропаганда в училищата у нас. Още близо трийсет на сто (28,7%) пък отговарят, че изобщо не са чували или отричат дебатите около законодателните инициативи в Народното събрание да са стигнали до тях.
 
Допълнителен въпрос, насочен директно към нагласите към българските учители, затвърждава разделението по темата в обществото ни. 36,8% от анкетираните казват, че имат притеснения, че българските учители извършват пропаганда на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация. 27,6% казват, че нямат подобни тревоги, а значителен дял от 35,6% споделят, че не са чували за такъв тип проблем.
 
Значителните дялове, свързани с колебание и незапознатост в отговорите и на двата въпроса говорят за необходимост от по-широк обществен дебат сред всички обществени групи и заинтересовани страни, ако обществото ни иска да избегне превръщането на разделението в по-остра поляризация. Макар и нагласите, регистрирани в проучването да не насочват все още към извода за нарушено доверие към училищата и учителите у нас, подобна опасност съществува, ако темата се превърне в център на предизборни кампании и политически PR, отчитат социолозите.
 
Сред по-разтревожените и на двата въпроса са хората между 30 и 65 г., където дяловете на опасения по темата достигат до около и над 40 на сто. Отговорите „притеснявам се“ намаляват като дял с възрастта, но и сред най-възрастните респонденти. Прави впечатление по-високия дял на мнителност и сред мъжете, жителите на столицата и големите градове, както и сред висшистите. Макар и не с голяма острота, открояват се и видими разлики в електоратите на различните партии, а очаквано по-притеснени са тези с консервативна насоченост.
 
Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г. сред 802 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Урсула

преди 2 дни

Е те тия една грета дето не се страхуват, явно не са чували за жабата, сварявана бавно. Същата работа, както вече трета година сваряват Путин. Отдавна прекрачиха червените му линии, но той не забелязва, защото няма рязко събитие, което да промени нещата. А тоя 30% дето изобшо не са в час...ето заради такива родители България е треторазрядна държава! Хора без позиция!

25

Анонимен

преди 2 дни

Всяка пропаганда на каквото и да е повече от тревожна. Децата попиват като гъби. И не могат да отсеят. В училище се учи, научават и усвояват основните необходими неща. Това, че има сбъркани хора не осъзнаващи какво имат на чатала си е техен проблем, а не на мнозинството.

24

Говорит Москва!

преди 2 дни

Другари русофилстващи псевдопатриоти (може и да са , само че руски), не ни разсмивайте с вашите примери... ,,Гласове"? Ами че по-добре направо да посочите като източник РИА ,,Новости"; не че не е буквално точно така. Чии ,,Гласове"? На Волгиновци, Дачковци и под.? Как пропуснахте ,,Поглед.инфо"? Ето, това е пропаганда! Прокремълска, путинска, зловредна! И най-лошото е, че в нея се смесват истини, полуистини и откровени лъжи. Въпросните брошури нямат нищо общо нито с МОН, нито с училището.

fallback