Снимка: Pixabay
fallback

Доц. Кирил Калпачки, ръководител на най-големия специализиран център за лечение на инсулти в столичната университетска болница "Света Анна”, обясни, че възрастта  на човек с инсулт не е критерий, който да води до неприлагане на модерно лечение при по-старите пациенти.

Специалистът-невролог беше сред организаторите на конференция за лечението на заболяването, което годишно засяга около 50 хиляди българи. Страната ни е на челно място по смъртност в Европейския съюз.

“Ако бъде създаден регистър на пациентите с инсулт, ще може да се контролира кои болници у нас провеждат съвременно лечение”, обясни доц. Калпачки в предаването "Преди всички" на БНР. По думите му регистърът е необходим и за проследяване на пациентите след острата фаза на заболяването. Към момента това проследяване е изцяло пожелателно, посочи специалистът-невролог.

"Изцяло в рамките на съответния център който, ако иска кани пациентите си, или ги вика да види какво е станало с тях и какви мерки могат да се вземат, или просто ги оставя в амбулаторната практика, при което центърът или колегите, които са го лекували, губят всякаква връзка с това какво се е свършило".

Доц. Калпаци допълни, че при остър инсулт поне един до двама от 10 губят живота си в първите 1-2 денонощия и призна, че има проблем с криене на свободни легла, за да не се поемат такива пациенти. Според него обаче това се случва основно в София. В останалата част от страната болницата, която поема такъв случай, е една - най-много две в града, уточни той.

"Факт е, че особено в извънработно време - следобед, след петък на обяд, до неделя, по празници, пациенти с инсулт се приемат в 1-2-максимум 3 софийски болници. Не е справедливо, защото напряга тези екипи, напряга възможността да се оказва адекватна помощ и доста изкривява усещането на хората, че всъщност могат да бъдат обслужени в европейска столица по европейски начин през XXI век”, каза още специалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

американеца

преди 1 седмица

наливат с е нови и нови средства всяка годин а и здравеопазването е зле ,нещо като образованието дигат с е заплати а неграмотноста расте -сбъркан а страна сме и това е-никакви реформи не с еправят в секторите само статистика -смо като видиш кой несменяемия шеф н а синдиката н а даскалите другото е ясно -удобни хора за изборите

8

Анонимен

преди 1 седмица

Боцкането е критерий.

7

Испания

преди 1 седмица

До Анонимене най-дълголетната нация в Европа- топ храна ,топ здравеопазване, спокоен начин на живот- противоположното на България

fallback