fallback

Общ преглед
Граждани излязоха на протест в защита на саудитския активист Абдулрахман ал-Халиди пред административния съд в София. Те настояват той да бъде освободен. Абдулрахман живее в центъра за задържане в Бусманци от 2021 г., а Държавна агенция за бежанците отказва да му предостави закрила.
Oще по темата
Мъжът се опасява, че ще бъде подложен на репресии. Според българските власти "същият не отговаря на изискванията съгласно международните и правни документи" за предоставяне на закрила и "не съществува разумна степен на вероятност да претърпи преследване или тежки посегателства при евентуално негово завръщане в страната му по произход".

Кой е Абдулрахман ал-Халиди?

Активистът е роден през 1993 година в Саудитска Арабия. "Според доверени източници господин ал-Халиди е бил един от редицата защитници на правата на човека в Саудитска Арабия в периода 2011-2013 година, които в социалните мрежи са настоявали за демократични реформи, както и чрез мирни кампании, включително в защита на правата на политическите затворници", казва пред ДВ Мери Лоулър, специален докладчик на ООН за защитниците на правата на човека. През 2013 година той напуска родната си държава. Според "Хюман Райтс Уоч" това е период, в който в страната има ръст на "арестите и съдебните процеси срещу мирни дисиденти", довел до това "хиляди да станат жертва на несправедливи съдебни процеси и произволно задържане".

"Той се установява в Турция, където продължава да работи за правата на човека в изгнание, включително като участва в онлайн движение, създадено за противодействие на пропагандата на саудитското правителство. През 2021 година напуска Турция и влиза в България, за да потърси убежище", припомня Лоулър. "Имам основания да смятам, че той би бил в опасност, ако се върне в Саудитска Арабия", категорична е тя. И затова призовава да му бъде предоставена закрила в България. Подобни призиви са отправяли и редица неправителствени организации като "Амнести интернешънъл" и "Фрийдъм Хаус".

"Задължението за неотблъскване съгласно международното право в областта на правата на човека забранява връщането на всяко лице - защитник на правата на човека или не - в държава, в която то би било изложено на риск от преследване или изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание, насилствено изчезване и други непоправими вреди като лишаване от живот или отказ от правосъдие", подчертава специалният докладчик на ООН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

ВАРНА

преди 1 месец

Да, нека да има свобода за всеки,независи от националността и религия или раса.

31

Хайде

преди 1 месец

Хайде всички протестиращи заедно с арапина износ за Саудитска АрабияАми да ходи в Германия

30

Анонимен

преди 1 месец

До15 До мдаа 13 - Ето още малко инфо краварофилче - В САЩ Милан е търсен за износ на стоки с двойно предназначение за Русия полупроводникови платки, които след тройна експертиза на СГС се намират в офиса на фирмата и никога не са напускали страната. Фирмата е МТИГ ЕООД и в нея Димитров е бил служител, а не управител.Арестуван е преди време в Гърция с червена бюлетина и вече година и седем месеца е в гръцки затвор. И още нещо - всяка "демократична" страна е васална на САЩ, ясно?

fallback