Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Не е ясно пред кого синдикатите ще отстояват исканият си за по-високи доходи на фона на очертаващата се продължителна политическа криза. “Съединението прави силата” е просто един надпис и звучи като добро пожелание, на мнение е главният икономист на КТ “Подкрепа” д-р Атанас Кацарчев.

“Знаем, че да транспонираме директивата за адекватните минимални работи заплати остават броени месеци. Лятото обикновено е мъртъв сезон по отношение на работа на правителство и на институции, но ние ще продължим да работим и есента явно ще трябва с много бързи темпове да се намери решение. Имаме срок до октомври", коментира Кацарчев в "България сутрин".

Икономистът потвърди, е жизненият минимум расте, а минималната работна заплата определено не достига. Тя по закон трябва да е 50% от средната.

“За първото тримесечие на тази година средната е 2200 лв., само че минималната е 933 лв. Тоест тази система, която е заложена нормативно, изостава спрямо инфлацията и процесите в държавата. Трябва да има критерии, на база на които това да се осъществява така, че да не се получават такива големи разлики. Покупателната способност на минималната работна заплата също не се увеличава поради инфлация. Хората обедняват", допълни Кацарчев за Bulgaria ON AIR.

Въпреки лошата картина, условията на труд се подобряват с всяка изминала година.

"Голямата задача и на правителството, и на социалните партньори е голямото количество неактивни хора в активна възраст. Този 1 млн. българи, които седят и ние не знаем какво правят. Защото тези неактивни хора не плащат и данъци, не плащат и осигуровки, системите закъсват. При 3 млн. работещи и 1 млн. неактивни, това е 25 на сто от активното население. Досега не съм чул нещо да се предлага в тази област", изтъкна икономистът.

Според него дори да вземеш минимална пенсия в чужбина, тя е повече от тази у нас.

"Минималната пенсия, която се отпуска на възрастните, е далеч от необходимото човек да живее - 500 и няколко лв. Ако взимате 500 лв. пенсия и взимате 50 отгоре се усеща, но пак не е достатъчно по отношение на нормален живот. Ако вие се пенсионирате в Европа, тръгвате да обикаляте света, а в България се чудите как да оцелявате", добави той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

223

до223 обективния

преди 2 месеца

Няма никакво вдигане на заплати и пенсии и никога не е имало, за да има вдигане трябва да се вдигат над инфлацията, или минималната трябва да е много над минимума за нормален живот а при нас не стига дори за оцеляване, когато е на ръба на оцеляването и инфлацията е 20% примерно а ти вдигаш с 10% то е намаляване, тя като цифра се вдига но намалява покупателната ти способност, нещо трябва повечко да четеш преди да се мислиш за обективен.

222

Бони

преди 2 месеца

Няма коментари защо пенсиите са толкова ниски и защо парите в пенсионния фонд не стигат. Обяснението е много просто. В България над 400000 получават така наречената социална пенсия. Това са хора без трудов стаж и без осигуровки. Работили в сивата икономика или въобще не са работили. В света няма такова чудо "социална пенсия"! В Осигурителния кодекс ясно е дефинирано понятието пенсия - трудов стаж, възраст и платени осигуровки. Има СОЦИАЛНА ПОМОЩ, но тя се плаща от бюджета, а не от НОИ!

221

счетоводство

преди 2 месеца

Обществото в България се дели на продуктивно и непродуктивно. Продуктивното създава и потребява , непродуктивното потребява , но не създава. Съотношението трябва да е 2/3 към 1/3 в полза на продуктивното население иначе държавата фалира. Толкоз.

fallback