Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение за цените в сектор „Електроенергетика“, които влизат в сила от 1 юли 2024 г. за следващия едногодишен ценови период до 30 юни 2025 г., съобщиха от регулатора.

Комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 1,77%, се посочва в съобщението.

За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 3,10%, на ЕВН - с 1,85%, а за клиентите на „Енерго Про“ тя намалява с 0,49%. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.   

С предложеното минимално увеличение цените на електроенергията за битовите потребители у нас остават едни от най-ниските в Европа. Определянето им за период от една година напред създава условия за предвидимост и сигурност на разходите на българските домакинства. През последните 10 години няма друго ценово решение на Комисията, в което промяната на средната цена на електрическата енергия да е била само 1,77%. Увеличението винаги е било по-високо - през 2023 г. то беше 4,7%, през 2022 - 4,3%, посочват от КЕВР.  

Средната промяна на цената на електроенергията с 1,77% е значително по-ниска от индекса на инфлация през изминалия едногодишен период, както и от прогнозите за нивото на инфлацията за следващия едногодишен период, се отбелязва още в съобщението.

КЕВР утвърди и цените в сектор „Топлоенергетика“ за следващия едногодишен ценови период от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г..

През следващата година цените на топлофикационните услуги за битовите клиенти за цялата страна ще бъдат по-ниски средно с 8,47%.

Комисията утвърди за всяко дружество годишна индивидуална цена на топлинната енергия за регулаторния период от 1 юли тази година.

За „Топлофикация София“ ЕАД утвърдената годишна цена на топлинната енергия за битовите потребители е в размер на 128,25 лв./MWh, за „ЕВН Топлофикация“ ЕАД – 127,19 лв./MWh, за „Топлофикация - Плевен“ ЕАД – 90,02 лв./MWh, за „Топлофикация - Бургас” ЕАД – 81,77 лв./MWh, „Веолия Енерджи Варна” ЕАД - 131,86 лв./MWh, „Топлофикация – Враца“ ЕАД - 100,25 лв./MWh, „Топлофикация - ВТ“ АД - 128,61 лв./MWh, „Топлофикация-Разград“ ЕАД - 131,08 лв./MWh., Топлофикация - Русе“ АД – 92,92 лв. /MWh , Топлофикация - Перник“ АД – 107,59 лв./MWh, Топлофикация - Сливен“ АД – 93,34 лв. /MWh.

Със 7,02% по-малко ще заплащат потребителите на „Топлофикация София“ ЕАД. Поевтиняването е по-малко от обявените 30% в заявлението на дружеството, тъй като това би било кръстосано субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия и е в нарушение на чл. 31, т.6 от Закона за енергетиката. Това би осигурило по-ниска цена на топлинната енергия за потребителите на „Топлофикация София“ ЕАД, за сметка на по-висока цена на електрическата енергия, заплащана от всички потребители в страната. В решението на КЕВР надвзетите приходи на дружеството от 199 млн. лв. са приспаднати от премията за електрическа енергия от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" за следващия регулаторен период. Ако това не беше направено, тази премия нямаше да е в сегашния размер от 100,99 лв/MWh , а с 265 лева по-висока – около 365 лв./MWh, посочват от КЕВР.

По-ниска със 7,81% е цената за клиентите на „ЕВН България Топлофикация“ ЕАД. В Плевен поевтиняването е с 7,14%, а най-голямо е намалението за „Топлофикация-Бургас“ АД - с 14,11 на сто. Във Варна спадът на цената е с 3,74%, във Враца –  с 11,35%, във Велико Търново – 2,44%. В Разград намалението е 9,94%, в Русе – 11,98%, в Перник – 7,20%, в Сливен – 10,41%.

В съответствие с изискванията на нормативната уредба КЕВР определя за целите на ценообразуването пределна цена на топлинната енергия за целия годишен ценови период, вкл. за всяко топлофикационно дружество. Извършена е обоснована прогноза на основните ценообразуващи елементи, формиращи цената на топлинната енергия – разходи за природен газ и за закупуване на въглеродни емисии. Прогнозите са изготвени след обстойно проучване на цените и тенденциите на международните пазари на природен газ, въз основа на сключените сделки по тримесечия за година напред. Отчетени са тенденциите и сключените сделки на международните платформи за въглеродни емисии. На тази база Комисията определи средна прогнозна цена на природния газ за новия регулаторен период 1 юли 2024 - 30 юни 2025 г. в размер на 63,56 лв./MWh (без цени за достъп и пренос). Регулаторът определи прогнозна средна цена на емисиите за периода в размер на 70,00 €/t СО2.

При формирането на цените на топлинната енергия за новия регулаторен период Комисията прилага общ подход, в това число и корекции на необходимите приходи и ценообразуващите елементи на дружествата, се казва в съобщението.  

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Анонимен

преди 3 дни

Заради Еврозоната не вдигат тока с много, за да излъжат европейските чиновници. И заради 20 милиарда евро за крадене от резерва на БНБ.

29

Гошо

преди 3 дни

Стига глупости с това най-ниски в Европа. Направете сравнение със заплатите и колки можем да си купим в България и Люксембург с една заплата или една пенсия. Сравняването само на цените не е коректно и това няма как да не го знае авторката на статията. Ако смените милиардера Иван Иванов от КЕВР цените ще отидат драстично надолу.

28

Анонимен

преди 3 дни

Над двадесет и пет години ползвам бойлер 80 л. И съм с прекъсната водопроводна връзка към Централното Отопление / ТЕЦ - огромния бойлер/. Сметките са ми точно с енергото на ДПИ . Доволен съм, всеки месец се отчита електромера. И не ме краде Топлофикация с надписване на подгрята вода. Отчетена един път в годината.

fallback