fallback

Православната църква отбелязва на 13 юни Възнесение Господне или познат като Спасовден. Празникът се отбелязва винаги в четвъртък, четиридесет дни след Великден.

Според християнските вярвания след възкресението си Иисус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с учениците си, като се движел между тях като богочовек. На 40-ия ден в подножието на Елеонската планина до Йерусалим се въздигнал в небесата. С Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение и затова денят се нарича Спасовден.

В народния календар седемте четвъртъци след Великден се почитат против градушка, а последният от тях - Спасовден, е свързан с култа към мъртвите. Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък.

Според българските народни вярвания на 40-ия ден от Великден идват и самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия в нощта срещу Спасовден росен. С него могат да се лекуват болните. Ето защо в навечерието на празника всички болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади. Народните вярвания гласят още, че само в нощта срещу Спасовден може да се излекува безплодие.

На Спасовден имен ден имат Спас, Спасена, Спасимир, Спасимира, Спасияна, Спаска. Денят е и празник на хлебари и сладкари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 1 седмица

Много философ и ерудити малко истински вярващи. Лицемерие и алчност и престъпност всякакъв сорт волно и не волно осъзнато и не осъзнато... Виждаш ли я тази църква в която се търгува? Камък върху камък няма да остане.

9

Анонимен

преди 1 седмица

Персия е била високо организирана империя със самостоятелни провинции. Затова ислямът, подтикнат от евроатлантически ценности я завладял!

8

Анонимен

преди 1 седмица

Toва всъщност е персийски празник. Както и Петльовден. Има го от времената в които Персийската империя е владяла Балканите. Пък то и без друго траки и перси имат много сходства, защото са били съседи твърде дълго време. Реално и двата дни са такива, за които хората в миналото са смятали, че е по-лесно жената да зачене в тези дни. защото характерът на климата в природата в тези дни е по-благосклонен, влияе по-добре на организма. Гергьовден също е персийски. После идва църквата и заграбва всичко.

fallback