Снимка: Tumisu от Pixabay
fallback

Епидемиологът д-р Христиана Бацелова изрази притесненията си от разпространение на морбили. Това е най-заразното заболяване, коментира лекарят. Последният бум на морбили в страната ни беше през 2019 година. Единственият начин за дълготрайна превенция е ваксинацията. “Ако имаме ниски нива на ваксинация, вирусът ще започне да се разпространява”, сподели епидемиологът пред Фокус.

Сериозен риск от разпространение на морбили има, когато ваксинационното покритие падне под 95%, поясни Бацелова. Тя допълни, че заболяването е най-опасно за деца до 5-годишна възраст, както и при неваксинираним или с незавършен имунизационен цикъл.

"Две дози са доказано 97% ефективни в предотвратяване на заболяването. Това означава, че има риск имунната система само при 3% от ваксинираните да не даде имунен отговор на ваксината и те да се разболеят. Ако имаме пробив на вируса и заболяването се разпространява, това означава, че имаме неваксинирани и големи пропуски в обхвата на ваксините", обясни епидемиологът.

Заболяването е особено опасно за малките деца и може да протече със сериозни усложнения – слепота, енцефалит, силна дехидратация, несъвместима с живота, тежка форма на пневмонии. "Има и късни последствия – след седем, осем до девет години може да се стигне до смъртни случаи поради засягане на мозъка. Затова заболяването е изключително опасно за неваксинирани деца до 5-годишна възраст и лица над 30-годишна възраст, които не са ваксинирани или не са преболедували", поясни д-р Бацелова.

Преболедувалите морбили получават доживотен имунитет.

Ваксинацията срещу морбили с моноваксина е въведена в България през 1969 г. От 1993 г. се прилага комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, която се прилага от десетилетия и в останалите европейски държави.

"Според нашия имунизационен календар първата доза се поставя на навършени 13 месеца, а втората – на 12-годишна възраст. Важно е родителите да не отлагат по никакви причини поставянето на тази ваксина. Тя е с доказана безопасност и е една от най-ефективните ваксини. Постваксинални реакции почти няма при тези деца и възрастни. Няма нищо притеснително, когато се спазват противопоказанията и показанията", каза още д-р Христиана Бацелова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 4 седмици

Никой не й вярва на тази

14

Анонимен

преди 4 седмици

няма да на принудити да са бодем повечи - само тук още каканижат за да измъкнат пари фармамафията и да точат касите, за маене др. бецилова е един бацил, смучещ кръвта на пациентите

13

Анонимен

преди 4 седмици

пак ли почват да ръсят с самолетите

fallback