Снимка БГНЕС, архив
fallback

България няма да може да влезе в еврозоната в началото на 2025 г., каквито бяха намеренията. На този етап по-вероятният сценарий е това да стане възможно по-късно през следващата година, казва в интервю за БТА управителят на БНБ Димитър Радев.

Управителят на БНБ заяви още, че "бюджетът трябва да е антицикличен или казано по друг начин - антиинфлационен, какъвто в момента той не е. Глобалният, а и нашият собствен опит показва, че най-добре това може да бъде постигнато чрез мерки за ефективно управление и контрол върху разходите".

В режим на валутен борд централната банка има по-ограничени възможности за контрол на инфлацията поради липса на някои от класическите инструменти за това. На този фон ролята на фискалната политика за въздействие върху цените е още по-голяма, коментира той.

Радев коментира и все още растящия сектор на ипотечното кредитиране, като посочи, че "ние внимателно следим и анализираме ситуацията на кредитния пазар и това, което виждаме, ни държи нащрек, но на този етап не ни тревожи особено". По отношение на евентуална промяна в данъчния модел, за каквато напоследък се чуват гласове, управителят на БНБ коментира: "Ако под промяна на данъчния модел имате предвид увеличение на данъците, независимо под каква форма, това при конкретните условия в страната по-скоро ще подкопае данъчната основа и ще увеличи сивия сектор".

На въпрос на какъв етап е достигнала техническата подготовка за приемането на еврото Радев посочи: "БНБ и банковият сектор са на много напреднал етап от подготовката. Ние инвестираме сериозно в този процес и постигаме конкретни резултати и като институционална рамка, и като капацитет, и като логистика. Разбира се, има още какво да бъде направено".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

82

Анонимен

преди 1 месец

Като вляза в супермаркет в Европа изпадам в ступор от цените. Преди дни пък се загледах в обявите на тяхна агенция за недв.имоти и видях за двустаен апартамент да искат 500000 евро. Ако някой тук, накупил 10 катакомби се надява да забогатее, като обеднеят тогава съвсем хората, въобще няма да им е до имоти, и този пазар ще замре

81

Анонимен

преди 1 месец

Приемете еврозоната като един жилищен блок-всички в него както имат облаги , така и задължения които и в двата случая са ОБЩИ ! Ползваш ,не ползваш ток- плащаш , Ползваш ,не ползваш асансъор - плащаш. Стане ли някакъв проблем бъркат ти в джоба и плащаш си! Така и в еврозоната- ставаме част от семейството всички цени в евро , сметки за комунални нужди но не значи същите като на запад ... просто ще са в евро ! Защо се иска приемане от правителството да приемем евро обаче?Защото досега България получава заеми спрямо възможността да връща в лева към евро.Проверяват ни имаме ли пари да вр

80

Анонимен

преди 1 месец

РЕФЕРЕНДУМ !!!

fallback