Снимка БГНЕС, архив
fallback

До 50 години част от амазонските гори ще са изчезнали и ще са превърнати в савана. Испания и цялото Средиземноморие пък пресъхват и постепенно се превръщат в пустини.

Тази мрачна прогноза за световното бъдеще очерта д-р Владимир Симеонов от Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария.

"Следя процесите от 30 години. Обикновено реалността е по-близо до лошите прогнози, отколкото до средните прогнози. Да не говорим за оптималните. Така е, защото продължаваме да отделяме газове, които предизвикват затоплянето на планетата с нарастващи темпове, не само че не го намаляваме", посочи д-р Симеонов в ефира на "120 минути" по Би Ти Ви.

"В близките 50 години се очаква част от Амазония да изчезне, да се превърне в савана, което ще промени климата не само на Америките, но и на целия свят", посочи той.

На въпрос обречени ли са Испания и Португалия да се превърнат в пустини той отговори: "Ако продължаваме така, може би да. И това се отнася за цялото Средиземноморие, не само за Испания и Португалия".

"Може би родените през 2023 г. ще я помнят като най-студената зима в живота си", каза ученият.

Притеснителното според него е, че не се знае кога могат да започнат необратими промени. Тази граница вече е премината с кораловите рифове, но остава неясен въпроса с ледниците. Ако започнат да се топят бреговете на Исландия, това може да вдигне морското равнище със 7 метра. Вероятно това ще стане до 500 години.

На първо време ни очакват екстремни явления като градушки и суши, както и горещи вълни.

"България също ще преминава постепенно към по-топъл климат. България не е много богата на водни ресурси въпреки че един от митовете е, че сме. Водата ни зависи много от горите и тук идва едно от притесненията ми", посочи д-р Симеонов. Той разказа, че миналата година в Гърция първо са пресъхнали почвите, а после са избухнали огромни пожари. После за ден е паднал дъжд колкото за година, което е отнесло почвите и е спряло възстановяването на горите.

Д-р Симеонов обясни, че земята е минавала през много климатични промени, но разликата е, че сега темпото на промените е много по-високо.

Затова вбъдеще ще има много климатични мигранти. Всъщност тези процеси вече са започнали - дългата суша бе една от причините за войната в Сирия. В Европа пък Испания пресъхва все повече и използва много подпочвени води, които трудно се възстановяват. Там е и единствената пустиня в Европа.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Наблюдател

преди 2 месеца

Добре де земята като е била в ледената епоха колите ли замърсиха въздуха че *** пролет ?Това че ще дигат емисиите и парно,въглища газ нефт скача главоломно да се пълнят едни пари в европа и какво от това?Въздуха става по мръсен бензина стана безоловен!Колите са с доста по добри стандарти в емисиите и еко такси и само такси и ?Абе пак Путин е виновен.

52

Анонимен

преди 2 месеца

Ами нека 3-те процента безделници, дето са заграбили световното богатство и ресурси да се бръкнат малко и да върнат поне част от краденото и тия дискусии няма изобщо да се водят. Също - нека не ни ги плямпат тия на нас - тоя "учен" да отиде тия неща да ги разправя на големите бизнеси, които замърсяват толкова масово, че обикновените хора не могат да ги стигнат и за 200 години. Глобално затопляне няма, има глобални лъжи, глобални кражби и глобално замърсяване на планетата от големите корпорации.

51

Анонимен

преди 2 месеца

щовекът обяснява, че тука ще стане пустиня, б.а.й. Г.а.н.я си плямпа глупостите... имало 700 минерални извора... демек 100 извора ще напита 1 млн. булгари ?

fallback