Бог да прости Негово Светейшество блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит Неофит. Бог да всели душата му там, където няма болка и страдание, заяви Старозагорският митрополит Киприан за "България сутрин".

Храмът "Св. Александър Невски" ще бъде отворен, докато има миряни, които искат да се поклонят пред тленните останки на Негово Светейшество. В събота заупокойна литургия ще бъде отслужена от 9:30 ч., а след това ще бъде отслужено и опелото на патриарх Неофит.

Още по темата
Митрополит Киприан потвърди, че опелото Вселенският патриарх Вартоломей ще оглави опелото, заедно с делегации, които ще пристигнат от поместните православни църкви.

"Става въпрос за Македонската православна църква, Румънската православна църква, Сръбската православна църква. Очакваме и другите правословни църкви да потвърдят. Днес до обяд ще имаме повече информация", допълни той в ефира на Bulgaria ON AIR.

След опелото заедно с литийно шествие тленните останки ще бъдат пренесени от митрополитския храм "Св. Неделя", където Негово Светейшество ще бъде положен до гроба на екзарх Йосиф.

"Патриарх Неофит беше ангелски глас, който възвисяваше винаги Божието слово. Нека да помним, че винаги този, който се докосне до него, усещаше неговата милост и неговата прошка за всички. Той беше изключителен като човек - мъдър, спокоен, тих и добронамерен", припомни си митрополит Киприан.

Той поясни, че на 20 март Светият Синод има заседание, където ще бъде избран наместник председател, който да организира патриаршеския избор.

Последният дом на Неофит I е място, тясно свързано с неговото израстване в църковната йерархия - в катедралния храм той е ръкоположен от патриарх Максим за йеромонах, а след това е възведен и в архимандритско достойнство. В "Света Неделя" той отслужва и първата си света Литургия като кириарх на Софийска св. митрополия и патриарх на 10 март 2013 г.

От южната страна на храма е погребан екзарх Йосиф I, който умира през 1915 г., и който ръководи църквата на границата между 19 и 20-ти век. В този смисъл погребението на Неофит там е знак за приемственост в самата Църква. Екзарх Йосиф има и големи заслуги за запазване на единството на Българската православна църква и за българското просветно и църковно дело в Македония и Одринско, останали в Османската империя след 1878 година.

Вижте видео с целия разговор

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase