Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

18 пъти е по-висок рискът за човек да влезе в капана на работещите бедни, ако е без образование. Това става ясно от анализ на Икономическия и социален съвет, изготвен от главния икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев.

Работещите бедни са основно в сектора на администрацията и услугите.

"Издръжката на живот е около 1500 лв. В същото време минималната работна заплата е 933 лв. Това означава, че ако човек работи на минимална работна заплата, ще трябва да икономисва значителна част от необходимите му стоки или услуги, за да може да оцелява", коментира Кацарчев в студиото на "България сутрин".

По думите му има анализи, които показват пряка връзка между бедността и здравето.

"Виждаме какво се случва при децата като заболявания, например диабет. Това е заради некачествено хранене. Виждаме как демографията не върви. Живеем в такъв тип социална среда. Децата са огромен разход. В много случаи жените получават по-ниско възнаграждение от мъжете, но в други случаи е обратното. Има и доста бедни мъже. Поддържането на ниски заплати не води до нищо добро", каза Кацарчев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той уточни, че под средната работна заплата са хората в администрацията, ВиК услугите, хотелиерството, ресторантьорството, строителството, преработващата промишленост, селското и горското стопанство. Кацарчев обясни, че са заети голямо количество лица, които извършват нискоквалифициран труд.

С най-ниска средна работна заплата са във Видин -1397 лв., Благоевград - 1417 лв., Кюстендил - 1424 лв., Смолян - 1433 лв., Силистра - 1471 лв. и Хасково - 1485 лв.

"Минималната работна заплата трябва да бъде изтласкана значително нагоре. Самото общество трябва да узрее, за да просперира България, трябва да имаме солидарност помежду си. Около 600 000 души нямат осигуровки", заяви Кацарчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Реалист

преди 2 месеца

Вярно е, че минималната заплата (МРЗ) трябва да бъде изтласкана значително нагоре, за да изтласка и останалите заплати към нормално ниво. Преди ГЕРБ да завземе властта през 2009 година, МРЗ растеше с добри темпове и щеше да стигне 1300 лева през 2016 година, но на власт дойде ГЕРБ и замрази МРЗ. При цялото управление на ГЕРБ растежа МРЗ беше силно сдържан, а това се отрази и на останалите заплати.

22

Анонимен

преди 2 месеца

Те си папката парите и не мислят за народа по времето на Тренчев се Говореше че бил на заплата към кремиковци и му била дадена сграда в София за централата а била дадена под наем да печелят пари и народа ще чака защита Никога по скора като отиде човек да се оплаква ще го изслушат разпитат и като си тръгне ще се обадят на работодател че се оплаква и след един месец съкращават бройката и работника на улицата

21

Анонимен

преди 2 месеца

Главните виновници за мизерията са Политиците и управниците

fallback