Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

"Морбили е най-заразното инфекциозно заболяване в момента, риск от връщане на заболяването в България има. Под 90% е ваксинацията, за 2022 г. е 91%, което води до натрупване на възприемчиви индивиди, които са изложени на риск от вируса. В Румъния знаем за доста случаи на морбили и поради лесното пътуване е много очаквано скоро да имаме пробив на вируса и в България", заяви епидемиологът д-р Христиана Бацелова пред "България сутрин".

Световната здравна организация вече предупреди за бързо разпространение на морбили по света, с повече от 300 000 регистрирани случая през миналата година. През третата седмица на 2024 г. в България e регистриран 1 случай на морбили, показват данните от Седмичния епидемиологичен бюлетин на Националният Център по заразни и паразитни болести, вероятно е бил вносен случай. Инкубационният период е до 21 дни.

Над 42 хиляди случая на морбили е имало в Европа през 2023, като най-засегнатите държави са Казахстан и Русия, където заболелите надхвърлят 10 хиляди. Опасността обаче е съвсем близо и до нашата граница - само преди месец Румъния обяви пандемия от дребна шарка, след като бяха регистрирани 2 хиляди случая. Албания също днес предупреди, че има сериозен ръст на заболелите.

"Общопрактикуващите лекари си обхващат пациентите според имунизационния календар. При отказ от родителите да имунизират децата си, почти нищо не може да се направи, което е грешка. Морбили е тежко заболяване със сериозни рискове от летален край", алармира епидемиологът.

Пред Bulgaria ON AIR тя посочи, че един болен ще зарази между 12 и 18 негови контактни, освен ако не са преболедували или не са ваксинирани.

"Предава се по въздушно капков път. Започва с хрема, отпадналост, кашлица, температура 37-38 градуса, към 4-7 ден може да стигне 41 градуса. Очите са зачервени, появява се дребен обрив, който започва от лицето и се прехвърля към цялото тяло. Ако не иска човек да живее като отшелник, трябва да се ваксинира", категорична е д-р Христиана Бацелова.

Ваксинацията дава 96% гаранция от предпазване от разболяване при контакт, 2 дози са достатъчни за пожизнен имунитет.

"Сега бързо да се цели да се обхванат неваксинираните деца. Болният трябва да бъде хоспитализиран, морбили може да доведе до пневмония, което е най-честата причина за смърт при заболяването. Може да има и късни последствия към 7-10 години от преболедуването", каза още епидемиологът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 2 месеца

заради антиваксърите освен КОВИД сега ще ни налази и Морбили

7

Веселинън7112136860

преди 2 месеца

Не трийте коментарите на коментарист 8 ,морбили СЕФАРДО-ТУРСКИ ромски !

6

Анонимен

преди 2 месеца

Може , понеже в България се издават и фалшиви бележки за ваксинация. Те процента на ваксинация е по-малък от отчетения.

fallback