Снимка БГНЕС
fallback

За 5 месеца МВР вече е иззело 1500 автомобила на пияни и дрогирани, като от тях вече близо 200 автомобила са били отнети окончателно със съдебни решения. Според вътрешното министерство мярката е изиграла своята превантивна роля и хванатите на пътя станали по-малко.

В същото време полицията съобщава, че само събота и неделя са установени общо 30 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, 16 - с над 1,2 на 1000, а трима са отказали тестване, пише "Сега". Под въздействие на наркотични вещества пък са засечени да шофират девет водачи, а други седем са отказали да бъдат тествани.

Мярката с изземвавнето и отнемане на автомобили се прилага от август м.г. като вариантите при проверките на шофьорите са два - вариант, при който водачът е собственик на управляваното МПС, и втори, ако е само ползвател. В първия случай – личното моторно превозно средство се иззема от органите на реда и се транспортира до охраняем паркинг, където остава до приключване на наказателното преследване срещу пияния или дрогиран водач. Реално той остава собственик на колата, до произнасянето на присъда. При осъдителна такава задължително се постановява отнемане на автомобила в полза на държавата.

Във втория случай, когато моторното превозно средство не е собственост на спрения водач–нарушител, то се иззема от полицията с протокол, като веществено доказателство във връзка с извършеното престъпление, а в хода на наказателното производство лицензиран оценител оценява стойността на автомобила. При евентуална осъдителна присъда съдът налага на виновния глоба, равностойна на оценката на моторното превозно средство.

Ако се управлява автомобил след употреба на "наркотични вещества или техни аналози", наказанията са конфискация, 1 до 3 години затвор и от 500 до 1500 лева глоба. При рецидив наказанието е конфискация, 1 до 5 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева. Ако нарушителят не е собственик на управляемия автомобил, може да заплати равностойността му.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 3 месеца

Единственото решение е да "забързат" резултатите от тези проверки на кръв за алкохол и наркотици. Така няма да се налага да седят по паркинги и да ги охраняват месеци наред тези коли, а по бързо производство да става ясно, по-бързо, а не "бързо"-то да е месеци наред. Доколкото разбрах, когато кармата кола е на друг човек - връщат му я до няколко дни, защото при установяване на виновност на водача, така или иначе той е глобен със сумата от оценка на колата и само това трябва да се направи.

46

АЗ КАЗАХ

преди 3 месеца

Всички Джипове да се дават на гранична полиция.

45

Има лесно

преди 3 месеца

Има лесно, на втория ден търг, ако не се продаде мачкане и на вторични суровини.

fallback