Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

От 1 януари линията на бедност стана 526 лв. С нея нарастват някои социални помощи и месечната финансова подкрепа за хора с увреждания. Помощите, които получават децата с увреждания, обаче не са увеличавани от 2017 г. От тази година те нарастват с около 26%.

"Дали си човек с увреждане, или не няма значение - всички сме различни. Трябва да има контрол дали средствата се изразходват в правилна посока. Трябва да са насочени към човека. Трябва да има контрол и ясно на хората да се каже, че се дават за психолог, за логопед, за рехабилитация. Рехабилитацията е изключително скъпа. Трудно се намират специалисти, тъй като ставката на частно е изключително висока. Предвидени са от 930 лв. до 1180 лв. Трябва да има и план, в който да се работи с тези хора, да се проследява процесът за постигане на успех", заяви зам.-председателят на Националния съвет за хора с увреждания Веска Събева в студиото на "България сутрин".

Според нея в новите правила трябва да има план за действие. Най-важно е родителят или близките, които се грижат за човека, да участват. Важно е да са запознати с процеса, за да може и да проследят дали се работи качествено.

"Не може да намерим асистенти. Работата не е достатъчно престижна и не е високо платена. Трябва да има и дневна грижа, центрове за рехабилитация, центрове за обществена подкрепа", каза Събева в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ ТЕЛК-ът, независимо от това, че медицината е точна наука, в същото време работи със субективност на хората, които дават оценката.

"Работейки по документи, взимат това, което е написано в документа. Ако епикризата не е добре описана, комисията ще вземе решение, което е в ущърб, но в същото време може да бъде и завишена. Потребностите са различни в различните състояния", добави зам.-председателят на Националния съвет за хора с увреждания

"Доколко човекът може да се развива, трябва да каже училището. В училището все още няма социална работа, а искаме тези деца да бъдат интегрирани. Липсва социален работник, място, в което да може да се грижи за детето", посочи Събева.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 4 месеца

При моментна нужда от рехабилитация (травми разни) съм чувал, че на хората в някои системи им покриват 30 рехабилитационни процедури. За простия народ с направление и кандърми за него - само 7 посещения, което е едно нищо. Трябва да направиш няколко курса, но не може веднага, а трябва да изчакаш края на месеца, за да вземеш ново, щото ще вземеш да се предОбриш нещо. Ей това е системата.

7

Анонимен

преди 4 месеца

Стига р'вали! Рехабилитация никога не е имало като хората - ни преди, ни сега. Никой не се интересува, че човек с увреждане понякога трябва да ходи на такива неща доживот и затова и няма центрове за възрастни. Има някакви за деца, но какво правят там е друг въпрос. Ако искаш да постигаш нещо, трябва да ходиш на частно, където има. Парите обаче са убийствени, а кой гарантира, че точно това е подходящата и най-добрата терапия за съответното състояние? Никой. Нещата са на принципа проба-грешка.

6

Анонимен

преди 4 месеца

Геноцид насочен към реално работещия данъкоплатец.Много гърла му се събраха да изхранва.Ненаситни,зейнали гърла.И накрая отново няма за истински нуждаещите се,защото преди да стигне до тях,се разпределя по други правила.Продажна, 👽 поклоннически политика,обслужваща интереси различни от тези на хората,които реално осигуряват и плащат на тези,които УЖ трябва да работят за нас.

fallback