Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Приехме промени в наредбата, която регламентира размера на субсидиите и компенсациите на автобусните превози. Почти 330 млн. лева са планираните в държавния бюджет средства за обществен транспорт за 2024 г. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.

„Общо 141 млн. лева са средства за карти с намаления в обществения транспорт, а 188 млн. лева са за субсидиите за междуселищните транспортни връзки“, обясни той.

Министърът обяви, че децата до 14-годишна възраст ще пътуват безплатно в градския транспорт, като досега това право имаха само децата до 7 години.

„Децата до 7-годишна възраст ще продължат да пътуват безплатно в междуселищния транспорт. Децата от 7 до 14 навършени години ще пътуват с 50% намаление в междуселищния транспорт. Досега това важеше само за децата от 7 до 10 години. На 50% се увеличава задължителното намаление на редовната цена на картите за пенсионери и учащи за градския транспорт и междуселищните автобусни линии, което също е осигурено от държавния бюджет. Досега тези намаления бяха между 20% и 30%, в зависимост от категорията и вида на пътуването. Добавена е нова група правоимащи граждани – лица с увреждания и намалена работоспособност до 70%. Те ще пътуват с минимално намаление от 25%“, разясни министър Гвоздейков.

Той посочи, че всички промени ще влязат в сила от 1 февруари 2024 г. „Призоваваме общините и общинските власти да разработят актуализации на техните нормативни документи и тарифи, както и да публикуват предстоящите промени за обществено обсъждане в оставащите дни на 2023 г. Хората, които са си купили годишни карти при настоящите условия, ще имат право да ги преиздадат по условията на по-изгодния за тях режим“, допълни още той.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

До 14

преди 5 месеца

Никой не може да ме убеди, че трябва безропотно да приемем в обществения транспорт да пътуват безплатно подрастващи, които нехаят за това, че законът ги задължава до 16 г. да ходят на училище. Все още в България има много неграмотни и още повече малограмотни, които са посещавали школото само 2-3 години. Не, че те и родителите им не си пътуват безплатно само защото контрольорите не ги закачат. Ние и срещу това протестираме, но от къде накъде да даваме още един бонус на безделници?

14

Анонимен

преди 5 месеца

Вие май доста бъркате ролята на различните институции. Не е работа нито на работещите в градския транспорт да се чудят и маят този ученик ли е не е ли ама бил ли ходил само за първия учебен ден. Вярно е че такива ще има, но с това трябва да се заеме министерството на образованието, което да налага контрол и да санкционира родители, които нехаят за децата си.

13

Анонимен

преди 5 месеца

Интересно как ще се доказва възрастта на детето?! Сега как е?

fallback