СНИМКА БГНЕС
fallback

Само двама от седмината предложени от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за европейски делегирани прокурори в България са одобрени от Колегиума на европейската прокуратура. Това се вижда от документите на сайта на ръководената от Лаура Кьовеши институция.

Одобрените са Анна Каменова и Моника Михайлова-Митова. И двете са от Софийската районна прокуратура. Те получават 5-годишен мандат с възможност за още един.Така България отново остава с непопълнена квота за делегирани прокурори, които да работят тук по делата за крупни злоупотреби с европейско финансиране, припомня "Сега". С новите две попълнения страната ще има 10 делегирани прокурори при квота от 15. Досега Колегиумът не веднъж е връщал български номинации.

В Колегиума на европейската прокуратура от българска страна участва Теодора Георгиева. Неотдавна в България срещу нея започна проверка по мистериозен сигнал от известния като Пепи Еврото бивш следовател, а сега издирван обвиняем Петьо Петров. Георгиева упорито се спряга и като потенциална кандидатура за главен прокурор.

През февруари т.г. Кьовеши нареди одит на българските делегирани прокурори, за да бъде установено каква е причината те да напускат службата един по един. Междувременно от 1 май напусна трети европейски делегиран прокурор - Ивайло Илиев. Той беше избран за помощник на националния член от България в Евроюст. Преди Илиев постовете си в европрокуратурата напуснаха Елена Попова, която реши да се върне в съда, преди да е изтекъл мандатът ѝ, и Бойко Калфин, който предпочете да стане прокурор във Върховната касационна прокуратура.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

За гордост

преди 4 месеца

Икономически Университет - Варна има договори за сътрудничество със съдилища в България, с Омбудсмана, С Варненския затвор и т.н.Браво на ИУ-Варна! Как е възможно да се сключват такива договори? Кьовеши да вземе да са се поинтересува как се сключва договор със съд и после същият този съд отсъжда.

20

:)

преди 4 месеца

Всичко е много просто, за съжаление. Прокуратурата е управлява от статуквото, което е силно престъпно и не може да позволи да бъде разследвано. По тази причина предлагат кандидати, които са им верни и никаква работа няма да вършат. Напускат, защото усещат, че ще има реформа и сега им е шансът да заемат топло местенце, че после няма кой да ги назначи на такова. Трябва голяма метла в прокуратурата. Всички вън и конкурси за всяко място. Ама истински.

19

Атмаджа

преди 4 месеца

А бе и нея я видяхме като беше у България...Държеше се все едно е на гости,а не по работа.Явно,едно е да бориш престъпността в Румъния,друго е да бориш мафията в корумпирания ЕС и България.ЕС и САЩ като е за нещо касаещо личните им интереси знаят как да оказват натиск и медиите говорят от сутрин до вечер по цели дни,но когато се касае до корупция и престъпност,там уж сме "суверенна" държава и трябва сами да се оправяме.

fallback