Снимка: Pixabay
fallback

През май догодина официалният правописен речник на българския език на БАН ще бъде достъпен в онлайн вариант.

Дигиталният речник се изготвя по поръчка на МОН. Новата платформа "Берон" ще съдържа модули за правопис, правоговор и граматика.

Работата по речника върви в срок. Проектът се изпълнява от 2022 г. По него работят езиковеди от Института за български език, участват и специалисти от Института по информационни и комуникационни технологии.

"Днес хората търсят информация предимно в интернет. В плавното преминаване от хартията към електронното издание на речника, трансформирането на информацията в дигитална среда се оказа едно от предизвикателствата при изпълнение на нашия проект. Остава въпросът как да бъде структурирана информацията в дигитална среда", коментира пред БНР доц. Татяна Александрова от секцията за съвременен български език в Института за български език.

Достъпът до платформата ще е напълно безплатен.

Освен официалния правописен речник, са разработени и допълнителни ресурси, които се основават на случаи от езиковата практика и най-честите грешки в нея.

Предвидено е съдържанието на речника да се обогатява периодично, като така ще се преодолеят ограниченията на хартиеното издание, уточни доц. Александрова.

"Новите лексикални единици ще бъдат ясно сигнализирани при търсене и ще се знае кога са включени", добави тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 6 месеца

Много закъсняват. Такъв речник трябваше да направят още през 2010-2012 години.

17

Анонимен

преди 6 месеца

Самоограмотяване-за който иска

16

Анонимен

преди 6 месеца

Хубава новина на 01.11 . Супер ! Един правилно празнуван 24 май с достъпен речник на книжовен български език. Ще е от полза на много хора от различна възраст, етнос, професия, за всеки, който иска да ползва " Родна реч, омайна, сладка...."

fallback