Снимка БГНЕС, архив
fallback

Увеличава се микробната резистентност към антибиотици, предупредиха участниците в провеждащия се в Медицинския университет в Пловдив 21-и Национален конгрес по клинична микробиология и инфекции на Българската асоциация на микробиолозите.

Това става факт, когато  структурата на бактериите се променя така, че те могат да се преборят с лекарствата, които обикновено ги убиват. Така значително ограничава възможностите за лечение и е световен здравен проблем. Някои щамове бактерии вече са супербактерии, което означава, че не реагират на няколко вида антибиотици.

Повече от 150   лекари и биолози по клинична микробиология, клинични вирусолози, паразитолози, имунолози, инфекционисти и епидемиолози участват в събитието. Богатата научна програма стартира с представяне на доклади на референтните центрове по инфекции в Националния център по заразни и паразитни болести – София. Бяха представени  ролята на експресната микробиологична диагностика при животозастрашаващи инфекции, проблемите при дихателнитевирусни инфекции с участието на SARS-коронавирус, пресечните точки на дългия КОВИД и синдрома на хроничната умора, инфекциите, свързани с медицинското обслужване, както и тези, предавани по полов път, с храни и води, пише "24 часа".
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 7 месеца

Много ме радвате с вашите природни лекове обаче никой не споменава, че земното население нарства значително в момента в който се откриват антибиотиците и ваксините... ама карай яж ряпа и пукай чесън.

14

bl

преди 7 месеца

"Защото антиваксърите изядоха сумати антибиотици, като бяха ковидасали, вместо да са се ваксинирали. И въпреки, че антибиотиците не действат на вирусите" ... защото до скоро правилото при лечение на вирусни инфекции в България беше да се дават превантивно антибиотици за да подтиснат бактериалнате инфекции, които налазват организма отслабен от вируса. Това спасяваше хиляди животи. Сега ни наложиха западните протоколи: антибиотик се дава след доказана бактериална инфекция, често твърде късно.

13

Анонимен

преди 7 месеца

До анонимен 12 - позволи ми да добавя към написаното - ЧЕРНА ряпа също.

fallback