Снимка БГНЕС
fallback

Наближава краят на ниските цени на тока.

Всички битови потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026 г.. Това предвижда  Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, предложен за обществено обсъждане от енергийното министерство и публикуван на Портала за обществени консултации. С това според експерти се слага край на ниските цени за тока.

Със законопроекта се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. Прекратява се ролята на НЕК като обществен доставчик и се премахват квотите на производители за регулирания пазар.

Разработените предложения въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност за домакинствата за целите на либерализацията на пазара и приоритетно третиране на тези домакинства при финансиране на проекти за енергийна ефективност.

Oще по темата

Кое домакинство се определя като енергийно бедно или уязвимо ще се решава по критерии, условия и ред, определени в наредба, приета от Министерския съвет по предложение на министрите на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството и на труда и социалната политика, разказва БНР.

В оценката на въздействието, съпровождаща законопроекта, се посочва, че с пълната либерализация на пазара на електроенергия и премахването на регулирани цени за крайните клиенти и съответно на пазара на едро на ток, цените ще се образуват на пазарен принцип, а това може да доведе до повишаване на цените за битовите потребители на електрическа енергия.

За смекчаване на този ефект ще бъдат предвидени срокове за поетапно премахване на регулираните цени и мерки за защита на енергийно бедните и уязвимите клиенти, се посочва още в документа.

В съответствие с регламента, допускащ специална намеса на държавите за справяне с високите цени на енергията, законопроектът предвижда още, че регулираните цени за бита могат да се определят и под себестойност в периода на криза. В тези случаи разходите на крайните снабдители и търговците подлежат на компенсиране.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

85

Чудесно.

преди 9 месеца

Само че в ЕС какви заплати взимат, тук какви се взимат? За да могат едни да откраднат едни пари, които са предназначени за енергийно бедните, които въобще няма да стигнат до тях и които са сигурно 90% от населението на страната! Май ще се повторят събитията от 97-***. Народа едва ли дълго ще издържи.

84

Анонимен

преди 9 месеца

Затворихме преждевременно четири блока на АЕЦ Козлодуй,затрихме АЕЦ Белене,на път сме да погубим и Мариците,пера които ни осигуряваха евтина електроенергия,и пера от които България печелеше огромни средства,на всичкото отгоре,сега ще изкарате българина на борсата да плаща безумни цени за нещо което го имаме!

83

Иванов

преди 9 месеца

Гадове мръсни това е залегнало в договора ни за ЕС а никой от тогавашните и сегашни депутати и министри не казаха и дума затова,скоро ще берем плодовете и ще се отприщи ада и никакви компенсации няма да ви спасят от народната любов

fallback