fallback

Aко след 10 юни няма приет бюджет или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира, обявиха от Министерството на финансите.

"Излишни страхове и напрежение се внася. В същата ситуация бяхме и в началото на годината, когато изтичаше бюджетът за 2022 г. и трябваше да влезем в 2023 г. със стария бюджет. Сега е въпрос на формално решение с колко точно да бъде продължен настоящият бюджет. Няма как за 10 дни да се приеме нов. Ще се приеме решение за 3 или 6 или до приемането на нов бюджет", каза икономистът д-р Пламен Иванов в студиото на "България сутрин".

Според него тези варианти пред парламента са ясни. "Ситуацията не е розова. Продължаването на политиките, които влачим от пандемията с различни мерки, са вредни за бюджета и резултатите го показват. Към второто тримесечие външният дълг е 45 млрд. Трябва да се предприемат спешни мерки, с които да се ограничат разходите", смята икономистът.

Oще по темата
Пред Bulgaria ON AIR д-р Иванов заяви, че трябва да се приключат мерките от времето на пандемията и енергийната криза.

"Ротацията е един от най-големите рискове. Начертаха се 10 приоритета, по които ще върви програмата, но след това слизаме надолу в администрацията - дали подмяната на министрите няма да се отрази и на политиките на всеки 9 месеца", заяви гостът.

Според него през 2023 г. трудно ще слезем под 3% дефицит, но изтъкна, че от голяма важност е политическото решение.

Д-р Иванов изрази мнение, че има достатъчно варианти, по които данъците да се балансират, защото увеличените разходи не водят до увеличени приходи.

Гледайте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Българин

преди 11 месеца

Ами, щом икономистите казват, нека да го ограничат. Според мен е по-добре, ако ги намалят. Има си разлика между тези понятия, известни като думички в българския език. Може и да помеслят за приходите, които все ги няма. Особено за тези, които работят в дължавните и общенски администрации. Те и толкова работят.

8

Анонимен

преди 11 месеца

Незабавно ограничаване на всички раздути социални харчове. Ревизия на всички телкове - тука всеки втори е с телк и чака социални. Стотици хиляди без един ден трудов стаж и без един лев платен данък висят на социалните. Докога 2 млн работещи ще издържат 5 млн неработещи?!?

7

Анонимен

преди 11 месеца

Ми да га намалим, е има едни 240 хрантутника, дето са ни в разход пък са с огромни заплати, предлагам да започнем от тях с намаляването. Министрите също са ни в повече, администрацията и тя. Има откъде да намаляваме.

fallback