fallback

От 1 юни значително се разширява достъпът до социални помощи. Размерът на подпомагането за някои категории се увеличава повече от два пъти.

"Беше направена сериозна реформа в социалното подпомагане. Всички те вече ще бъдат определяни на база на линията на бедност. Преди това се предоставяха на база един икономически показател - гарантиран минимален доход, който отпадна. От една страна, линията на бедност се актуализира всяка година с постановление. Тя се определя спрямо данните от Евростат и през 2023 г. беше направо най-голямото ѝ увеличение. Социалните помощи и достъпът до тях ще бъдат до не по-малко от 30% от линията на бедност или 151,20 лв.", заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска в студиото на "България сутрин".

Тя посочи, че благодарение на новия правилник помощи ще получават пет квалификационни групи - самотноживеещите хора; съжителстващите заедно лица; деца до 18 години, ако учат до 20-годишни; бременните жени до 45 дни преди раждане; отглеждащите деца от 1 до 3 години и самотноотглеждащите родители на деца до 18-годишна възраст, които ще учат поне до 20-годишни.

"С направените предложения сме търсили спазването на един баланс, който да гарантира справедливостта. Направили сме така, че да разширим обхвата и повечето лица, които са социално изключени, да получат помощи. Това обаче не означава, че те нямат своите ангажименти към държавата", поясни Клисурска.

Тя беше категорична, че средства за подпомагане има, тъй като те са били предвидени при разглеждането на бюджета още през миналата година.

"Според предишния правилник, за да получат право на социално подпомагане, трябваше да имат непрекъсната  регистрация в бюрата по труда за 6 месеца. Сега той е намален на 3 месеца. За получаването на помощи имаше значение още размерът на жилището и числеността на семейството, докато сега това няма значение", изтъкна предимствата на новия правилник гостът на Bulgaria ON AIR.  

"Ако през 2022 г. около 59 000 лица са получавали помощи, през 2023 г. те ще бъдат над 118 000. В новия бюджет сме заложили увеличението на средствата", каза още гостът.  

Какво още каза зам.-социалният министър вижте във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 11 месеца

Не става приятел, не е социално. Не четеш ли? Всички искали да асимилират ромите, а трябвало да го интегрираме като фи отглеждаме безплатно и им даваме повече права. Така жило честно защото те били номади. Който не му харесва бил фашист/нацист. В цяла Европа има гета хранени от данъци само и само индоевропейците да седят там. Може би не знаете, че те идват от най-лошите касти от Индия и са били изгонени от там. Т.е това е лошия материал на Индия... И за съжаление се множат като ***.

13

Кратко и ясно:

преди 11 месеца

1. Никакви помощи за здрави пълнолетни хора, при условие, че има свободни работни места; 2. Принудителен труд за всеки, който не ще да започне работа, но има поне едно дете под 18 г. - от изработените пари първо да се отчислява издръжка за детето (децата) му, а останалото да се дава на него; 3. Детските надбавки да се приспадат от внесените данъци - който не плаща данъци, няма да получава детски надбавки; 4. Детски надбавки да се дават на всяко дете, но само за първите 3 деца и ако ходят на у-ще

12

Анонимен

преди 11 месеца

Значи скъпите гости украинци ще кандидатстват и те.Ние ще работим да отглеждаме роми и укри

fallback