Снимка: БГНЕС
fallback

За нас е изключително важно хората в България да получат поне компенсация на инфлацията. Тя ще стане едноцифрена, но цените ще продължават да растат, само че по-бавно. За последните два години – 2021-2022, официалната кумулативна инфлация е 28,5%. Ако за този период не сте получили увеличение на заплатите от поне 30%, трябва да го поискате. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров при откриването на започналия вчера IV Конгрес Националния банков синдикат.

По думите му плоският данък в България създава допълнителни неравенства, като те са най-дълбоките в Европейския съюз. "Няма държава, в която работещите да плащат повече през преките данъци, отколкото бизнеса. Данъчната реформа е неизбежна", категоричен е той и допълни, че това е така поради две причини.

"Първата е, че с текущите данъчни приходи няма как бюджетът да бъде “вързан”. Наред с това от 1 януари 2024 г. всички държави членки на ЕС трябва да започнат да прилагат директивата за минималния корпоративен данък, според която той трябва да бъде 15% (в момента в страната ставката му е 10%)", допълни Пламен Димитров.

“Сега е моментът и да намалим данъка върху дохода с необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата. Така ще бъдат ребалансирани данъчните приходи в бюджета”, обясни Пламен Димитров, цитиран от БТА.

“Дигитализацията и изкуственият интелект водят до промяна на характера на труда в целия свят. Тази тенденция стана осезаема на първо място във финансовия сектор. Това изисква усилия от всички нас като синдикат да подпомогнем процеса на добиване на дигитални умения и компетенции. За да запазим работните ни места, трябва да отговорим на предизвикателствата на дигиталната трансформация. Най-сигурното нещо на света е промяната. Трябва да я адресираме към хората, с цел да защитим интересите им”, каза още Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

Гост до Ния

преди 1 година

3000 лв за учителите !?Вие добре ли сте с главата !?Първо ,през лятото ,по време на лятната ваканция изобщо не са преуморени.Второ ,вече няма толкова деца ,стопяваме се .Трето ,половината от учениците ще избягат в чужбина.Тогава на какво отгоре да се вдигат още.Даже тези са прекалено високи ,като се има в предвид факта ,че повечето от учителите завършиха на безплатното време образованието си ,а като дават частни уроци не снасят в хазната ,която ги е подхранвала да завършат.Никакво увеличение!

87

1

преди 1 година

Започнете с намаляне на държавната/ общинската администрация. С един куршум два заека. Хем ще намалите държавните разходи, хем ще увеличите количеството данъкоплатци. Даже може да се увеличат заплатите на държавната администрация, ако тя се намали като бройка.

86

Финансист

преди 1 година

Те нека да им подскочат заплатите на хората, но да им ги изплащат синдикалистите като този. Фирми фалират, правителствата ни все служебни. То и бюджет за настоящата 2023 г. няма, че дори и Бойко Борисов си няма пари за магистрали. Между впрочем, той не ги е строил с личните си пари.

fallback