fallback

От доста години здравеопазването не е дофинансирано, виждат се тези проблеми, всички ги знаят. Всяко следващо правителство говори за тях. Но все пак се правят опити да се вдигнат заплатите, както и се вдигнаха, повишиха парите за клиничните пътеки. Отделно се заплащат и т.нар "консумативи. Повечето университетски, общински, окръжни болници са на загуба, средствата трябва да се насочат натам, смята хирургът от ИСУЛ д-р Димитър Пейчинов в студиото на "Денят ON AIR".

По думите му последните 10 години не може да се намери ключът защо се случва това нещо.

"В тези болници се генерират и най-тежките случаи. Там са и болниците, където се "коват" кадрите за държавата, там става обучението на младите лекари. Говори се за източване на Здравната каса от клинични пътеки, медицински изделия, но не знам как е възможно в една държавна болница да се източват клинични пътеки, без това да се знае от цялото ръководство. Когато се изписват пациентите по клинични пътеки, тези пари не влизат в джоба на лекаря. Те се генерират в болницата", поясни д-р Пейчинов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е категоричен, че кадрите са най-големият проблем в момента.

"Говорим за медицински сестри и санитари, анестезиолози също. Няма млади момичета, на които мечтата им е да станат медицински сестри. Въпреки че това е една доста престижна професия. Проблемът е основно финансов. Миналата година имаше повишение на заплатите както на лекарите, така и на медицинските сестри, санитарите. Беше достатъчно, но след това започна инфлацията, която изяде повишението", коментира още лекарят от ИСУЛ.

Д-р Димитър Пейчинов припомни, че за медицинска сестра се учи 4 години, а след това следва стаж.

И сподели, че в ИСУЛ има доста млади лекари.

"Има напредък в здравеопазването, но е много бавен. А в ИСУЛ идват пациенти от цяла България и всички са тежкоболни. Ние поемаме най-тежките случаи на държавата. Превенцията за здравето е най-важното нещо. Хората трябва да ходят на лекар не само когато са болни, но и когато са здрави. Това е първата стъпка на профилактиката", добави д-р Пейчинов.

Гледайте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

ЦИРК

преди 1 година

До Анонименда върви в германия, ама там трябва да се работи. тук в болниците се завъртят 3-4 часа и отиват в частните си кабинети. айде стига с тия лъжи. и минималната заплата им е много

10

канибал

преди 1 година

работих в болница и да ви кажа че лекарите въобще, ама въобще не са бедни..............

9

Анонимен

преди 1 година

Няма единна цена лекарски ореглед частниците вземат пи 80 лева в болниците сигурно плащат по 20 лв максимум та така е у бас по добре не си плащайте здр осигуровки

fallback