Снимка БГНЕС
fallback

"Участието на работодателите в системата на здравеопазването с предоставяне на допълнителна здравна застраховка за служителите е важно, тъй като по този начин може да се подсигури по-добро ниво на необходимата профилактика. От своя страна така по-малко хора ще имат нужда впоследствие от болнична помощ, която е по-скъпа."

Това заяви заместник-председателят на Българската болнична асоциация  Иван Тодоров, по време на бизнес закуска.

Събитието бе посветено на глобалните здравни проблеми и решения, а Тодоров бе водещ по темата за „Тенденциите в България по отношение на придобивките за служителите с фокус върху здравната грижа“.

„Така наречената ситуация на медицинска инфлация, при която медицинският труд поскъпва, а публичното финансиране на здравния сектор е недостатъчен, неизбежно ще провокира промяна в ценоразписа на лечебните заведения, за да могат те да продължат да предоставят качествена здравна грижа на пациентите“, каза заместник председателят на Българска болнична асоциация.

Според Иван Тодоров, Националната здравно осигурителна каса трябва да предложи адекватни цени на клиничните пътеки, тъй като увеличението им с 8 % през 2022 г. било не само закъсняло, но и недостатъчно.

Здравната каса трябва да каже до каква степен покрива клиничните пътеки, да се освободи останалото поле за допълнителното здравно осигуряване и да се определи рамката на доплащането, така че то да бъде ясно и коректно регламентирано, а не както се казва - „под масата“, заяви Иван Тодоров. Той коментира, че именно пациентите компенсират недофинансирането на здравната система в България.

Дискусията тече в разгара на обсъждането на темата за новия бюджет на НЗОК. Българската болнична асоциация изрази становище, че предложеното увеличение е позитивно, но е по-малко от търсеното в дългосрочен план.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 1 година

Вдигнаха им заплатите, спечелиха от ваксините за ковид, но не им стигат, който има пари ще го лекуват, който няма ...., , е браво Хипократовци ненаситни.

24

Анонимен

преди 1 година

Не знаех, че да те лекуват било услуга. Фаянсаджията и той ли прави услуги? Редно и неговите услуги да поскъпнат, особено за "лекарите".

23

Анонимен

преди 1 година

Като не повишават потребитебилската такса Ви залъгат за политически изгоди Иначе плащате 200%по скъпи лекарства а в другата Европа не плащат за лекарства изпусани от лекар Но у нас никой не протестира за лекарствата които заплаща Помислете колкото и да плащате при лекар ако лекарствата Са ни безплатни това е прогрес другото е бля бля

fallback