Снимка: БГНЕС
fallback

Румънските власти започват процедура по запор на задържаните български кораби в Констанца. Рибарите, които бяха задържани заедно с корабите в Румъния трябва да се явят там в сряда.

Не е ясно колко дълго корабите им ще бъдат държани в Румъния. Най-голямата болка на моряците е, че нямат препитание.

"Обадиха ни се и ни казаха, че ще правим протоколи за запор на корабите. Оттам нататък не знам – глад. Дойдоха осигуровките – нямаме пари да ги платим. Две вноски на банката вече висим", каза Красимир Петров, собственик на два от задържаните кораби.

Според рибарите все още няма информация за какво точно са задържани корабите.

"В последния протокол, който ни дадоха изведнъж излезе, че има някакви обвинения. Но след 48 часа неспане и разпити някакъв преводач да ти преведе, че е общо казано и "хайде, разпиши го" и ние въобще не сме обърнали внимание, че има някакви обвинения. Ако има дела, няма къде да се скрием, ще се явявам", каза Красимир Петров, собственик на два от задържаните кораби.

По думите им претенциите при задържането са били, че са осъществявали риболов в румънски води.

"Това са общностни води, не са румънски. Основните обвинения са оттам – риболов на акула в забранителен период, но това е за румънските риболовни кораби. Когато едно законодателство е само национално, а не е съобразено с европейските регламенти, то е единствено приложимо за страната, която го прилага, така че тази забрана е единствено и само за румънските кораби“, каза Пламен Панайотов, собственик на един от задържан кораб.

Позицията на адвоката на рибарите е, че те са задържани на 55 мили след 12-милната зона на Румъния и няма основание за задържането им, предаде bTV.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 1 година

Ако се бяха измъкнали невредими щяха да са напред с материала но с кражба не става

21

Анонимен

преди 1 година

Писаха,че 12+12=24 мили е обхвата за зона на екеаториални води за принадлежност на всяка държава,като първите 12 мили от бреговото очертание за неприкосновена собственост,а вторите 12 мили след нея зона са за икономическа на използване за стопанска дейност,но заловили нашите на 55 мили от бреговото очертание където са били на 31 мили от установената 24 мили зона за ползване как румънска или нашите кораби са били в международни води на плаване и дейности,що е задача за смятане скорост на гонене.

20

Анонимен

преди 1 година

Заради такива като тея вече риба не остана в морето. Да не говорим за калкан. То не случайно има забрани. Върнат ли им гемиите, ще продължат по старо му.

fallback