Снимка: БГНЕС
fallback

България се нареди на второ място по регистрирани храни с традиционно специфичен характер в Европейския съюз, след като днес бе официално вписан и "Суджук Търновски"/"Търновски суджук".

Европейската комисия (ЕК) включи българския „Суджук Търновски“/„Търновски суджук“ в регистъра по схемите за качество на храните с традиционно специфичен характер (ХТСХ). Регистрацията по схемите за качество дава право да се обозначи със специален европейски знак опаковката на продукта. Това е седмата храна, регистрирана от България.

По този начин продуктът се защитава от фалшифициране и злоупотреба, съобщиха от Министерството на земеделието.

"Суджук Търновски”/„Търновски суджук” е традиционен български траен сурово-сушен месен продукт. Приготвен от раздробено прясно месо, натурални спомагателни материали и напълнен в естествени обвивки. Произвежда се повече от 50 години, чрез прилагане на оригинална технология, която се състои в подходящо сортиране на месо, подбиране и дозиране на подправките, както и оформяне на отделните парчета под формата на подкова. По време на зреенето и сушенето се прилага характерното за националните традиционни сурово-сушени продукти пресоване, което спомага за постигане на специфичен външен вид.

Инициативата за регистрация на наименованието е на Сдружение „Традиционни сурово-сушени месни продукти“, което подаде заявление в Министерство на земеделието през 2020 г.

Заедно с ХТСХ „Суджук Търновски“/„Търновски суджук“ в Европейския регистър на ХТСХ и в Европейския регистър на Защитените наименования за произход (ЗНП) и Защитените географски указания (ЗГУ) вписаните национални продукти вече са 10. Това: ЗГУ „Горнооряховски суджук“, ЗГУ „Българско розово масло“, ХТСХ „Филе Елена”, ХТСХ „Луканка Панагюрска”, ХТСХ „Роле Трапезица”, ХТСХ „Кайсерован врат Тракия”, ХТСХ „Пастърма говежда”, ЗНП „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“, както и ХТСХ „Луканка Троянска“/„Троянска луканка“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 1 година

До Анонимен 4 Пъпеш добруджанската баница трудно може да се нарече баница.

15

Анонимен

преди 1 година

N15 къде е учил история. Какви три византийски века му се привиждат и има ли изобщо понятие каква е разликата между османския период и този, в рамките на който Българското царство е васално на Източната римска империя?

14

До Анонимен 15

преди 1 година

Знаеш ли как османците са подобрявали генома си? Питай някоя възрастна мюсюлманка да ти каже какво са предприемали свекървите им след като пратят синовете си да свършат някоя работа за няколко дена далеч от дома. Свекървата предварително е подбрала българина, защото е сигурно, че той ще си мълчи, а снахата се покорява на свекървината воля. Така са проверявали и случаите, при които семейството няма дете - били са наясно, че причината може да е не само у жената. Важното е било снахата да роди.

fallback