fallback

В условията на скока на цените, за да посрещнат неотложните си нужди, все повече потребители прибягват до бързите кредити. Какво трябва да знаем за тях?

"С погасяването на банковите кредити нямаме проблем в момента. Имаме проблеми при бързите кредити, защото в последните 6 месеца, когато страдаме по-сериозно от високата инфлация и високите цени на горивата и храните, виждаме, че все повече хора посягат към тях, без да са го обмислили добре", коментира кредитният консултант Тихомир Тошев в "България сутрин".

По негови думи все повече хора попадат в невъзможността да обслужват бързите кредити.  "Тенденцията е да теглим все по-големи суми от бързи кредити. Фирмите започнаха да страдат от липса на бизнес. Тогава започнаха да предлагат по-големи суми, които вече конкурират като размер банковите потребителски кредити. Много често ще видите оферти за бързи кредити от 1000 до 5000 лв. до 5 години. Оскъпяването там е страшно", допълни гостът.

Според Тошев хората, които най-много страдат от сегашната ситуация с инфлацията и имат ниски доходи, прибягват най-често до бързи кредити.

"Хората, които не могат да връзват семейния бюджет заради инфлацията, първо посегнаха към спестяванията си и ги изхарчиха. Бързият кредит в този момент изглежда най-достъпният добрият вариант да запълни някакви дупки в семейния бюджет, но това е най-неправилният вариант. Винаги съм казвал, че трябва да теглим малки суми. Сума повече от 500 лева не бих изтеглил като бърз кредит", категоричен е Тошев пред Bulgaria ON AIR.

По думи на кредитния консултант българите се изкушават да вземат по-големи суми, а това да се отпускат пет или шест бързи кредита говори, че нямаме законодателство, което да слага граница.

Като процент необслужени кредити консултантът заяви, че при бързите процентът е висок, а при банковото кредитиране е под 3%, което е стандартно. "При бързите кредити нараства, скоро ще минем над 10%", каза той.

"Трябва да мислим как тегленето на кредитите ще се отрази на семейния бюджет. Ако не сме си направили добре сметката, ще ни е трудно, защото изведнъж става едно задължение, което идва всеки месец. При бързите кредите вземаме до 500 лв. максимум и ги връщаме на първата заплата", подчерта гостът.

Гледайте целия разговор във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Радослав

преди 1 година

Значи това са знания които държавата не смята за важни за населението. Пък и не е нещо което да се научи за 1 час по Етика и право или в час на класа. Трябва доста по задълбочено да се изучават за да има смисъл. Да винаги ще има и такива които няма да го научат, но поне част ако попият ще е добре за обществото.

28

Анонимен

преди 1 година

До Радослав 28 : Завършил съм 89та. Трудовият кодекс учихме по етика и право. В отделен предмет учехме как се пише молба, автобиография и прочие. 20 години по-късно от сина ми, ми попадна учебник по бизнес комуникации, в който имаше примери как се попълва CV, оферта, искане за оферта и много други. Учат ги, но нямат оценка, само зачот, и изобщо не влизат в час. После се оплакват че не могат да си намерят работа, като едно CV не могат да попълнят.

27

Радослав

преди 1 година

До 26: ако се преподават е от скоро и твърдението ми е на база наблюдение над хората които кандидатстват за работа. Масово не са наясно как се пише мотивационно писмо и какво е това въобще, масово не си четат договорите, масово не си ползват застраховките защото не са си чели условията и само реват, че плащат и те не са наясно за какво. Примери колкото искаш. Това са важни неща които всички трябва да знаят.

fallback