Снимка: Pixabay
fallback

На днешния 8 март отново отбелязваме Международният ден на жената. Любим празник за едни и отричан от други. Празник на мама, но и на всяка жена.

Днес е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни.

В днешни дни на много места този ден е загубил своята икономическа и политическа окраска от миналото и става просто повод мъжът да изрази уважение и внимание към жените около него - да прегърне и поднесе цвете на любимата, майката, съпругата.

У нас денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че християнският празник на майката и жената е малко по-късно – на Благовещение, което се празнува на 25 март.

Словото Божие съветва: Мъже, обичайте жените си, грижете се за тях. Всеки така да обича своята жена, както обича себе си, а жената да почита мъжа си.

Как е започнало всичко?

На 8 март 1857 г. в Ню Йорк жени от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест срещу лошите условия на работа и ниското заплащане. Протестиращите са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно тези жени създават своя първи работнически синдикат.

Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на XX век, която поражда протести за подобряване условията на труд. Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.

На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота. На следващата година, Международният ден на жената е отбелязан от повече от един милион хора в Австрия, Дания, Германия и Швейцария.

Макар и да се поражда на Запад, Международният ден на жената се отбелязва най-много в периода след Втората световна война на Изток. През 1965 г. 8 март е обявен официално като неработен ден и празник на жената в СССР.

Общото събрание на ООН през декември 1977 г. приема 8 март за Междунарден ден за правата на жените и за мир. Празнува се в над 30 държави по света като израз на признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.

В България

Първото женско дружество в България е основано през 1857 г. в град Лом. Сред основателките му са Еленка Ценко Тодорова, Ангелина Кръстьо Пишурка, Стефания Коста Стаменова, Мария Цоно Иванова и др.

Първоначално от 1911 г. празникът се отбелязва с беседи в тесен кръг, а през 1915 г. е първото публично честване.

Като общобългарски празник 8 март се чества от средата на ХХ век. Първата жена лекар в България - д-р Тота Венкова - се дипломира през 1886 г. Тя не само работи в епоха, когато е немислимо жена да го прави, но и проправя път на всички жени след нея, които мечтаят за образование, професия, място и признание в обществото.

От името на целия екип на Dnes.bg: Честит празник, мили дами! Бъдете винаги слънчеви и засмени!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

73

Дегето не значи УД

преди 1 година

Стефане, приятелю. Да си купиш по-голям автобус. Шофьорите от радио релейната рота и от ТКР-то не трябва да ходим пеша от Ловеч до разклона на Слатина. Но това си беше преди много г. Сега сме си богати бизнесмени. За разлика от политиците на Българията. Сети се, ами как да не се сетиш. Като ти заговоря с великолпния си глас. Ще ти ги пея, а и ще си плащам билетите от Плевен града до Ловеч. ДЕМЕРДЖИЬО. Ще го смелим житото. А и агнето ще е за нас, обикновените български шофьорите.

72

Приятел

преди 1 година

Я да запее г-н Вальо МАРКОВ в БАХОВИЦА. А пък, аз ще им ги запея в СЛАТИНА. Тези от Баховица ще го позлатят. А пък, мен в Слатина ще ме. ПРОСТО, ЗАЩОТО СМЕ СИ СЕВЕРНЯЦИ. А И СИ ГИ ОБИЧАМЕ ЗЕМИТЕ, песните и играта, наречена футбол.

71

Българин

преди 1 година

Мутро нещастна от Банкя. Изяш си членската книжка от БКП, за да не ти я намери лидерката на БСП. След това, обикновените селяни на България ще те разпнат на кръста, а пък може и цветчета да ти сложат на рогата. Така си е на празниците. Апък, внуците ти, просто не са от зетя ти. ЧЕСТИТА ДА ТИ Е МУТРО НЕЩАСТНА. Ти си агитирай за поредните избори. Може и депутат да станеш, но наистина, никой не те обича. Поне в България.

fallback