Много заводи в дървообработващия сектор у нас са готови да спрат работа заради високите цени на дървесината. Какво е решението?

"Цената на дървесината е една от най-високите доставена при крайния потребител - производителя. През последната година е над 100% увеличението. Две са причините - ограничено производство при повишеното търсене. След Ковид кризата при дървообработването  има голямо търсене на мебели и дървесни материали. Втората причина - през 2021 г. служебното правителство, в лицето на министър Бозуков, издаде заповед за ограничаване с 30% на възобновителните сечи в горите на възраст над 12 г., което създаде вакуум на пазара", заяви представителят на Браншова камара на дървообработващата и мебелна промишленост Петър Дишков в студиото на "България сутрин".

Още по темата
Той посочи, че дърводобивът у нас е на ниво от средата на миналия век. Работи се със стари руски машини, извършва се примитивен дърводобив.

"Имаме огромен потенциал от гори, които трябва да се стопанисват правилно. Дървесината, ако не се добие, създава огромни здравословни проблеми в гората, едва 8% от горите у нас са естествени. Нито един бранш не иска да влияе негативно върху гората. Нужно е устойчиво стопанисване, насърчаване на механизирания дърводобив, който е щадящ и проследим", призова Дишков чрез Bulgaria ON AIR.

По негови думи стана ясно, че над 60 000 човека работят в сектора. Над 50% от българските дървопреработватели работят с намален капацитет.

"Изпратили сме писмо до министър-председателя с молба за съдействие. Разговори са водени и с последните министри на земеделието и горит", заяви Дишков.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase