Снимка: БГНЕС
fallback

"Потреблението на българина в неговата масова част е ориентирано към стоки и услуги от малката потребителска кошница. Характерното за поведението на икономическите субекти е, че когато им намалява покупателната способност, те се ориентират точно към такива стоки - хляб, сирене, кисело мляко, яйца. Точно тези, които поскъпват с доста повече от средната инфлация с между 50% и 120%", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

"Тези 20 стоки, които най-често се купуват от българина, ако се съберат, могат да бъдат закупени за 54 евро. Същите 20 стоки в Румъния могат да се купят за 46 евро, в Испания за 48 евро. Изводът е, че ценовите различия между държавите в Европа не могат да обяснят ниското равнище на нашите доходи и ниския темп на ръст на нашите доходи. За съжаление, средните доходи в България, не водят до среден стандарт на живот за българина", допълни Костов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Финансист

преди 1 година

Като чета изказванията на икономистите от КНСБ си мисля, че за тях няма значение дали инфлацията е 50 или 120 %. Същото е валидно и за тези, които я определят. Дали ще малка кошницата или голяма зависи от тези, които си я пълнят. Честита да им новата г. на синдикалните лидери.

27

Анонимен

преди 1 година

При по-ниски доходи цените са по-високи. Това е старо правило гарантиращо печалбите на търговците.

26

3d До Qwerty

преди 1 година

Че тебе кой те спира да се качиш на Каптива и даваш останалото на когото намериш за добре?

fallback