Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Празнуваме Ивановден днес. Православната църква почита паметта на Свети Йоан Кръстител – последния старозаветен пророк, който кръщава Исус Христос в река Йордан.

Празникът е наричан от народа Ивановден и е един от най-големите празници през годината.

Йоан се ражда половин година преди Исус Христос. Неговите родители били на преклонна възраст, когато на баща му Закария се явил архангел Гавраил и му възвестил радостната вест, че жена му Елизавета е заченала техния първороден син. Свети Йоан Кръстител е назоваван още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на месията с проповедите си.

Според Евангелието той се прочул като проповедник в Юдея и Галилея. Свети Йоан е започнал да проповядва, когато навършил 30 години. Проповядвал е, че е изпратен от Бога да подготви пътя за идването на Христос и затова увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода.

Едва 34-годишен, Йоан Кръстител е заловен и обезглавен по нареждане на цар Ирод. Животът и духовната чистота, която постига Йоан Кръстител, както и мъченическата му смърт, са причина житията и библейските разкази да говорят за него по-скоро като за ангел, отколкото за човек.

Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник.

Ивановден се празнува от повече от 347 000 души.

Сред тях са Иван, Иванка, Ивайло, Ивайла, Ивелин, Ивелина, Иванина, Иво, Ива, Йоан, Калоян, Жан, Ян, Яна, Янко и производните им.

Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза.

Характерно е приготвянето на варено жито, ястия с булгур, боб, ошав, печени ребърца, свинска пача, пиле с ориз, заек, свинско с кисело зеле, суджук, баница или питка.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 1 година

Йоан НЕ е българско име, българският вариант е Йован. Езиковите закони (старославянските) са такива : съгласен звук след него гласен, след това пак съгласен, пак гласен.. Така е било и, ако се налага поради чуждост на думата, се вмъква съгласен, терминът е протеза. Затова в началото има Й, а между двете гласни В. По това време е имало и други гласни в българския език, които с времето са отпадмали или са се трансформирали.А владетеите далеч не са били образец на българско, на славянско. на местно

25

Котаракът Еркюл

преди 1 година

По скоро Иванчовден. Сиреч, на тия с неособено висок коефициент, казано по меко. А такива у нас не само с името Иван.

24

до 23

преди 1 година

Вие, ако се казвате Еманюел Жан Мишел Фредерик, след което следва фамилното име Макрон, кога бихте си празнували имен ден? Преди да правите изводи, помнислете какви са обстоятелствата. Направете справка как се кава например Роналдо, как се казва Борел и куп др. западно знаметости от всякакъв вид, отделно персони от типа на благородническите фамилии, които, поради това че не са в мир със себе си и рода си, са с куп имена...

fallback