Снимка: БГНЕС
fallback

60% от кучетата в България се продават без микрочип и паспорт. Половината от закупените кученца са на възраст до шест седмици, когато все още трябва да бъдат с майките си, съобщават от фондация „Четири лапи“. Продажбата на животно в тази възраст компрометира значително здравето и социализацията на кученцата до края на техния живот.

В началото на 2022 г. фондацията е поръчала проучване, проведено от изследователската агенция Savanta в седем европейски страни, включително България.  Според него държавата ни е с най-голям дял неидентифицирани и нерегистрирани кучета, продавани онлайн, въпреки правната рамка.

Само 15% от купувачите казват, че са купили кученцето си от регистриран развъдник. 
Повечето кученца са рекламирани в социалните медии (51% общо, 35% от тях във Facebook) и в уебсайтове (29%).

„Резултатите от проучването в България повдигат сериозни въпроси за развъждането и продажбата на кучета в България и подчертават липсата на осведоменост по отношение на придобиването и собствеността на кученце“, коментира Ивелина Иванова, координатор „Програми“ на „Четири лапи“ – България.  

"За да се подпомогне борбата с незаконната търговия с кученца онлайн, продавачът трябва да бъде проверен от сайтовете за обяви, заедно с данните за микрочипа на кученцата, които продава. В допълнение, социалните медийни платформи трябва правилно да прилагат своите забрани за продажба на животни, като е необходимо законодателство за защита на животните, продавани онлайн във всички изследвани страни.“ казва Джули Сандърс, директор „Животни-компаньони“ в „Четири лапи“.

Фондацията провежда кампанията „Малко. Бързо. Болно“, която цели да покаже рисковете от незаконната търговия на кучета. „Осинови, не купувай“ е призивът, зад който застават от „Четири лапи“, за да призоват хората да идат до местен приют, от който да изберат своя домашен любимец.

Проучване на фондацията през 2021 г. установи, че продавачите масово не спазват изискванията за регистриран развъдник, а животните живеят в лоши условия.

За проучването: Проучването е проведено от изследователската агенция Savanta в началото на 2022 г., в седем европейски държави, в които Четири лапи има офис: Австрия, Белгия, България, Германия, Холандия, Швейцария и Великобритания. Всички респонденти са хора, които са закупили кученце от началото на пандемията през март 2020 г. до февруари 2022 г., като в седемте държави са анкетирани 2250 човека.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Анонимен

преди 1 година

60%???? В коя България сте поне 90% са

20

Анонимен

преди 1 година

До АнонименКакъв е проблемът да се подаряват с паспорт и чип? Да се регистрат в общината и да се знае кой е собственика ? Много хора взимат кучета, защота са малки и сладки и после им става трудно да ги гледат и ги изхвърлят на улицата. А, що се отнася до данъка, няма такъв, ако кучето е кастрирано.

19

Азиатката

преди 1 година

Мой съпруг българин ,не дава готви куче ? А на мен яде ми се ! На него как му се пие ракия ?

fallback