Снимка: Bulgaria ON AIR

Светът се намира в инфлация. Тя е причинена основно от изключително слабата парична политика по света от повече от две десетилетия. Нулевите лихви водят до увеличаване на най-ликвидните компоненти на паричната маса с много бързи темпове. В един момент се случват странични събития, запалва се искрата и този "бензин" води до пожар. В България има и малко вътрешно захранване на инфлацията. Това заяви икономистът Георги Ганев в ефира на "България сутрин".

По думите му сред останалите причини за растежа на инфлацията у нас е, че "като много по-малка и движеща се бързо икономика, бързо се достигат по-високите нива".

"Структурата на инфлацията се променя. Варира от 30% на годишна база за режийните разходи и до 2% за съобщенията. Имаме различни нива на инфлация в различните стокови групи. До средата на годината водещ беше транспортният сектор с горивата, а сега при храните се поема това увеличено потребителско търсене", подчерта той.

Ганев подчерта, че през последните месеци повишаване се наблюдава и в сектора на дрехите и обувките.

"Очаквам към края на годината годишната инфлация да слезе под тези 18,7%, които е в момента", подчерта той.

Икономистът е на мнение, че "българската държава не може да направи много срещу инфлацията".

"България няма независима парична политика и не може да се иска от БНБ да спре инфлацията. Нея я спират Европейската централна банка и Федералният резерв. България може да продължава да повишава условията за конкурентен достъп", поясни той.

Ганев бе категоричен, че страната не се намира в икономическа криза, а напротив - българската икономика е в растеж.

"Не съм съгласен с българския бизнес. Отвори им се прозорец от една година, в който да си настроят практиките, защото реалността на скъпата енергия няма да си отиде", констатира той по отношение на исканията на бизнеса за компенсации заради високите цени на електроенергията.

В ефира на Bulgaria ON AIR Ганев направи анализ и на предложенията, направени по време на неформалните срещи между партиите, влизащи в парламента. Сред тях са увеличаване на минималната работна заплата и въвеждането на различни тарифи за електроенергията.

И двете нямат голямо отношение към инфлацията, а към социалната политика. Някой трябва да ми обясни как вдигането на заплатата е антиинфлационна мярка. Даваш на хората повече пари, те излизат да пазаруват и причиняват инфлация", твърди икономистът.

Ганев обобщи, че в бюджета за тази година не са оставени бомби за следващия кабинет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase