Снимка: Pixabay
fallback

Над 50% (53 на 100) от българите виждат сериозен проблем при цените за прегледи. Доплащането за лекарства не одобряват 20 на сто, 27% не са имали възможност да посетят лекар-специалист поради липса на финансови средства, а 19% процента са спрели да приемат лекарства, отново заради недостиг на пари.

Това показват резултатите от съвместно изследване на Изследователски център "Тренд" и Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Темата е "Достъп до здравни грижи в България”, проучването е национално представително, направено е в периода юли-септември т.г. сред 1005 души - "лице в лице", обясни Димитър Ганев от "Тренд".

Според допитването най-голямо е недоволството от финансовата страна на здравните грижи - у нас то е 14 процента, в ЕС - 13 на сто, с което сме в челната десетка по неудовлетвореност в този аспект в Евросъюза, е изводът на експертите.

В периода 2015- 2019 г. с четири процента са спаднали плащанията за лекарства като разход. През 2019 г., въпреки намаляването на процента, сумата на годишна база за доплащане за здраве за едно домакинство е 460-500 лв., като 60-80 на сто от тях са за доплащане на лекарства, посочи Аркади Шарков.

Oще по темата
България е на първо място в ЕС по брой болници на един милион население, показват резултатите от анкетата. У нас се падат 53 болници на един милион души, с което страната ни е първенец в Евросъюза, коментира Аркади Шарков от ЕКИП.

Проучването показва още, че 37 на сто от българите са удовлетворени от достъпа до здравни грижи, а 47 процента - не. Над 55 на сто от сънародниците ни могат да посетят личния си лекар още същия ден, 25 на сто - на следващия ден. При лекар-специалист картината е почти същата, коментира Димитър Ганев. Тези, които чакат повече от месец, са само четири на сто. Тридесет и шест процента са имали необходимост да бъдат приети в болница, основно хора над 50 години.

България е на едно от последните места в негативната класация (което е добре, поясниха експертите), във връзка с листи на чакащите за прием в болница и през 2019 г . 4,9 на сто са изразили неудовлетвореност. Малко над два процента е недоволството от разстоянието и транспорта до болнично заведение.

Сред възможните решения за по-добро здравеопазване е въвеждането на стимули за пациенти и работодатели за ранен скрининг, смята Аркади Шарков. По думите му цените на здравните услуги изостават с около пет пъти в сравнение с останалите в българската икономика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Анонимен

преди 1 година

Нормално, след като едни алчни нехора го превърнаха в стока и се търгува, има "пазар" на медицински услуги и болници-фирми които фалират а директорите им вземат 5 цифрени заплати. За размисъл и за домашно: Ако намалеят болните в едно общество (т.е клиентите) то болниците ще фалират. Ако пък в едно общество болниците искат да имат приходи то тогава това общество трябва да е БОЛНО (в пряк и преносен смисъл)

39

JJIvanov douser

преди 1 година

За експерти да направят каталози на преболедували вкл полски експерти работещи KENT UK ..Предболедувалите имат специфичен червеникав цвят на лицата .. Имат имунитет вкл срещу диверсията SARS COV19..Experts must to see REd killer syndrom in KENT UK ..Масови убиици red killers са снимани в много заводи тероризирани с силна черна техно музика bad death music terror.

38

СТОП МЕД МАфия

преди 1 година

Тестове във Англия проведени 2018 във връзка с RED KILLER SYNDROM на фона на много преболедували показаха че в болниците и в поликлиниките няма пациенти.. Колкото по малко болни толкова повече пари остават в здравната каса..У нас мафията води: Колкото повече болни и по трайно болни толкова повече милиарди се ограбват от народа...

fallback