Снимка: БГНЕС
fallback

Туристическият бранш не е единодушен в оценката си за сезона това лято по родното Черноморие. Някои го определят като слаб, други са доволни, като отчитат немалък ръст на туристите. Но всички са категорични – войната в Украйна, неизвестността и инфлацията правят невъзможно всяко планиране, а и не е ясно дали бизнесът им е на печалба или на загуба покрай галопиращите цени на пазара.

Според допитване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели през първото полугодие на тази година много малка част от хотелиерите могат да се похвалят с ръст на приходите, който да е по-висок от инфлацията. Същевременно 43% от тях са били принудени да повишат между 10 и 20% цените на услугите си.

Веселин Налбантов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и собственик на хотел в Слънчев бряг, твърди, че хората са "ошашавени от хаоса с цените" , а това е сериозен стрес за бизнеса му. "Например в момента ВИК Бургас завиши цената на водата двойно. Те казват, че е с 60%, а на практика ръстът е с почти 100%, да не говорим за неизвестността около газа…", обяснява хотелиерът пред БНР.

"При мен почиват англичани, румънци, поляци, чехи, имаме и някой друг немец. Преди работих предимно с немци, сега няма такова голямо количество. Румънците и поляците компенсират липсата на гости от Русия, а руснаците бяха прекрасни клиенти! Някои твърдят, че при нас има и украинци, но няма такива. Те са във война. Всъщност войната най-много вреди на нашия бранш.", добави Налбантов.

Недостигът на персонал е тревожна тенденция, която сериозно се задълбочи покрай пандемията. Налбантов обаче не е съгласен, че причината е ниското заплащане: "Непрекъснато се говори, че не плащаме, а плащаме много повече, отколкото можем да изкараме. Ще ви направя една малка сметка. През 1989 г. Слънчев бряг беше потънал в растителност и с едва 38 хиляди легла. В момента курортът разполага с 500 хиляди. За обслужването на тези легла са необходими десетки хиляди работници. Ние откъде да ги вземем?", пита Налбантов.

По думите му при него няма заплата на неквалифициран работник под 1000 лв. В момента в хотела му работят хора от Киргизстан и Украйна. Миналата година наел персонал от Сенегал. "Но това са временни работници и е ходене по мъките. Плащам им и самолетните билети и ми излиза дори по-скъпо от това да наема българи", твърди хотелиерът.

Въпреки добрата заетост по Черноморието това лято, хората в бранша не са сигурни дали до края на сезона няма да са на загуба. Причините са не само войната, инфлацията, недостигът на персонал, газовата криза и пр., но и нестабилната политическа обстановка в страната ни.

В момент, когато секторът се нуждае от решителна и ефикасна подкрепа от държавата, България отново е със служебно правителство, на прага на поредните парламентарни избори с непредвидим изход. Налбантов и колегите му очакват след изборите Министерството на туризма най-сетне да бъде оглавено не от политическа фигура, а от представител на бранша, който да е наясно с действителните проблеми в сектора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

Дедо

преди 1 година

Евтина ръка от Сенегал и Киргизстан...Отблъснахте питомното и взехте дивото - браво, господа!Щерката ви бачка преди 9 години на Златни - малки стаи в мазите с по 2 - 3 легла БЕЗ КЛИМАТИК, пот, студена вода за къпане, ОБЩА ТОАЛЕТНА, 12 - 13 чсови смени....И тия наглеци приказват САМО ЗА ТЯХ си - сметки, вода, газ, ток, а за комфорта и обслужването на туристите НИТО ДУМА.ази година ходихме веднъж кра на август пак - с кемпер,900 км. е до Йонйско море и бели пясъци, и чиста вода, хубава хрна!!!

68

az

преди 1 година

тия отдавна вдигнаха цените , за да си компенсират бъдещите загуби , после помощи от държавата получаваха и сега като секна кранчето се оказва ,че лятото вместо за майбах ще трябва да работят за обикновен мерцедес. Няма такива наглеци.

67

taschunka witko

преди 1 година

Приватизираха даже профсъюзните курортиза да печелят. Да ама не.

fallback