Снимка: БГНЕС
fallback

Плащането на сметки за ток, вода и парно с ваучери за храна се оказа невъзможно, съобщава в. "Сега".

От началото на април бе разширен обхватът на предоставяните от работодателите купони, но електроразпределителните дружества, ВиК операторите и топлофикациите не желаят клиентите им да се разплащат с тях.

"Софийска вода", ЧЕЗ и "Топлофикация София" заявиха, че не проявяват интерес към ваучерите, защото масово абонатите им се разплащат през интернет, а не на каса, са отговорили на запитването на медията от Асоциацията на операторите на ваучери за храна (АОВХ).

От АОВХ са направили опит да организират фирмите за битови плащания да приемат ваучери, но от финансовото министерство не са разрешили - по закон разплащането с ваучери трябва да става директно с доставчика на услугата.

Единични театри обаче са се възползвали от възможността с познатите ваучери за храна да се заплащат и билети за представления и са сключили договори с някои оператори, съобщиха от АОВХ. Подобна опция има и за посещения на кино, музеи, галерии, но и от тяхна страна активността е много слаба.

От 1 юли с актуализацията на бюджета се появи още една възможност - с ваучери да се заплащат и туристически настанявания в хотели. Още преди да влезе в сила законовата промяна (актуализацията бе обнародвана на 5 юли) хотелиери са заляли със запитвания асоциацията на операторите за храна за сключване на договори. Тепърва обаче предстои Министерството на туризма да проведе комуникационна кампания, за да популяризира сред работодатели и хотелиери тази възможност. От една страна се очаква, мярката да намали разходите на потребителите за почивка, от друга - да подпомогне туристическият бранш, който продължава да изпитва затруднения след избухването на ковид-пандемията и войната в Украйна.

От началото на април бе направено съществено увеличение на тавана на месечната сума, която може да получи един работещ - от 80 на 200 лв. Завишена бе и годишната квота за ваучерите за храна до 1 млрд. лв. до края на годината. За сравнение през 2021 г. тя бе 390 млн. лв.

Над 60% от работодателите са заявили, че до края на годината ще завишат над 80 лв. месечната сума на своите служители, показва проучване на клиентите на един от операторите - "Содексо България". Половината от тези фирми са обявили, че ще достигнат тавана от 200 лв.

Ваучерите са освободени от данъци и осигуровки, както за работниците, така и за работодателите. В много фирми те са неотменна част в бонус пакетите към заплатите на персонала.

Ваучери за храна получават 450 000 души, а стойността им за миналата година е била 390 млн. лв. Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова нееднократно акцентираше на тази придобивка за работещите с актуализацията на бюджета, както и на увеличаването на сумата до 200 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Теди

преди 1 година

КЛИЕНТИТЕ ПЛАЩАТ В БАРДАЦИТЕ НЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ЧЕШМИЧКИ ТОВА ДА СЕ ЗНАЕ КЪДЕ СТАВА ПЛАЩАНЕТО

12

Анонимен

преди 1 година

До 17 АнонименНе в някои, почти всички които работят с ваучери.Преди време в Стара Загора има една дама която държи половината град, направи така от 800лв заплата 720 и 80 ваучери.Сега ще е 800 тоест 600лв и 200ваучер НЕ БОНУС държа да подчертая

11

Анонимен

преди 1 година

Не може защото тогава парите идват и отиват е държавата. А нашите частни фирми в който ние сме в бордовете им отде ща ни са плаща.Затуи требва ваучери да има ама да има и моя джоб ...

fallback