Снимка: БГНЕС
fallback

През 2021 г. равнищата на цени за потребителски стоки и услуги се различават значително в 27-те държави членки на Европейския съюз.

Oще по темата
Дания и Ирландия (по 140% от средното за ЕС) имат най-високо равнище на цените, следвани от Люксембург (132%), Швеция (128%) и Финландия (126%). Най-ниско е равнището на цените в Полша (60%), България и Румъния (по 56%).

Според данните на Евростат равнищата на цените в група "Ресторанти и хотели" за миналата година са повече от три пъти по-високи в "най-скъпата" държава отколкото в "най-евтината". Равнищата на цените варират от 46% от средното за ЕС в България, следвана от Румъния (54%) и Унгария (62%) до 155% от средното за ЕС в Дания, следвана от Швеция (137%) и Финландия (133%), съобщи НСИ.

На второ място по разлика в ценовите равнища е групата "Алкохолни напитки и тютюневи изделия". Най-ниски нива на цените са регистрирани в България (64% от средното за ЕС), следвана от Полша (72%) и Унгария (79%). Най-високи нива на цените са наблюдавани в Ирландия (205% от средното за ЕС), следвана от Финландия (173%), Швеция (136%), Дания и Франция (по 134%). Трябва да се отбележи, че големите ценови различия се дължат основно на различното данъчно третиране на тези продукти в държавите от ЕС.

"Облеклата" са друга група от продукти, показваща по-малки различия в цените между държавите от ЕС, като варират от 76% от средното за ЕС в България до 134% в Дания.

Равнищата на цените за група "Храни и безалкохолни напитки" са най-ниски в Румъния (69% от средното за ЕС) и Полша (72%), а най-високи са в Люксембург (125% от средното за ЕС), Дания (120%) и Ирландия (119%).

В групата на "Транспортните превозни средства за лично ползване" разликите между страните също са малки, от 81% в Полша до 138% в Дания от средното за ЕС ниво. „Потребителската електроника“ е група от продукти, в която цените се различават най-малко между държавите в ЕС и варират от 88% от средното равнище за ЕС в Полша до 113% в Нидерландия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 1 година

То пък едни ресторанти. Направо с по 4-5 звезди Мишлен. Една шопска салата е върхът на кулинарното изкуство. Имената на ястията в менюто са като взети от някоя детска книжка. Пазаруват масово от Метро. После до година по фризерите съвсем спокойно си втасват продуктите. Откъде го знам ли? Много добър мой приятел е от 20 години готвач. Той казва - бе, по-добре да имаш дневно меню, но с пресни продукти и да е прясно всичко. Не - 200 вида пица дай да сложим и да поровим в италиански речник за имена.

14

Вместо да мрънкяте

преди 1 година

Радвайте се на достъпните ресторанти и кафета, вместо да мрънкяте. На запад и добре печелещите /доктори например/ си носят обеда в кутия....щото да ядеш навън е Скъпо. Тука място не можеш да намериш свободно.....Ама българина трябва да плюе и мрънка.

13

Хуй

преди 1 година

Направо ни плащат да им седнем на масите. Да така е! В Париж салата е 16 евра, а в София 16 лева.

fallback