Снимка: БГНЕС
fallback

Късната пролет и лятото са сезонът на гръмотевичните бури, които за съжаление често създават проблеми на хората, а понякога дори се стига и до фатални инциденти.

EVN България публикува своите съвети за безопасност на клиентите и техните домове в случаи на гръмотевични бури. Ето ги и тях:

Съвети при гръмотевични бури в дома или на работното място:

·     изключете от контакта електрическите уреди, които най-много се влияят от външно пренапрежение - телевизор, компютър, климатик и др.

·     с цел защита на сградата от пряко попадане на мълнии може да изградите мълниеприемници и мълниеотводи. Мълниезащитната инсталация на всяка сграда трябва да бъде заземена съгласно изискванията и периодично проверявана.

·     за защита на домакинските уреди и вътрешната електрическа инсталация е препоръчително да има монтирана катодна защита в ел. табло на сградата или устройства като UPS, протектори и разклонители с предпазител и/или катоден отвод.

Съвети при гръмотевични бури, ако се намирате на открито, сред природата и Ви настигне или приближава гръмотевична буря:

·     по възможност отдалечете се от електропроводи.

·     не хващайте/не докосвайте метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения.

Съвети при къмпингуване:

·     ако Вашата каравана или палатка влезе в контакт със скъсан или повреден електрически проводник или се намира в близост до повредения електропровод, незабавно се отдалечете и останете на безопасно място до пристигане на аварийна група.

·     ако проводникът е паднал на земята, не го докосвайте! Имайте предвид, че по него е възможно да има напрежение. Стойте далеч – минимум на 8 метра разстояние от проводника!
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Lord Rayden

преди 1 година

Бягайте на зиг заг.

6

Анонимен

преди 1 година

Щото има много по смислени съвети. Примерно отдалечавайки се от скъсан и паднал в непосредствена близост от вас проводник, веднага още при падането му, да застанете на един крак и да се отдалечите подскачайки на куц крак /не е шега/. Можете да смените опорния крак, но само докато тялото е във въздуха /не е шега/.

5

Електрото

преди 1 година

Това за пълнеж ли го написахте? Щото има много по смислени съвети. Примерно да пристъпвате като нестинарка с възможно най къси крачки /не е шега/. При много сериозна активност да клекнете и да обвиете тялото си с ръце като топка /не е шега/. Абе тия неща се учат по физика в 7-ми клас!

fallback